Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Organ Naklinde Zamanla Yarış

Organ Naklinde Zamanla Yarış

Çanakkale’de beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren 54 yaşındaki vatandaşın organları 4 kişiye hayat verecek.

C.D’nin karaciğeri Malatya’daki bir hastaya nakli nedeniyle Sağlık Bakanlığı Uçak Ambülansını Çanakkale’ye gönderirken nakil sırasında zamanla yarışıldı.

Çanakkale’nin Çan ilçesinde yalnız yaşayan C.D, 10 gün önce beyin kanaması geçirerek, Çanakkale Devlet Hastanesine kaldırıldı. ÇDH yoğun bakım ünitesinde yaşatılmaya çalışılan C.D, tedavinin 9.cu gününde yaşama veda etti. Beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine organ nakli Çanakkale İl Sorumlusu Anestezi Uzmanı Dr. Azem Ülkü C.D’nin ailesi ile iletişim kurarak organ bağışı konusunda aileyi ikna etti.

Zamanla yarış
Ailenin organ naklini kabul etmesi üzerine Ankara da bulunan koordinasyon merkezi ile iletişime geçen Ülkü,C.D’nin bilgilerini de aktardı. Bunun üzerine C.D’nin Karaciğerinin Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde bulunan bir hastaya uygun olduğu belirlenince 112 Hava Ambülansı sabah saatlerinde Çanakkale Havaalanına indi. Bu sırada C.D’den alınan iki böbrek ve korneaları almak üzere Çanakkale de hazır bulunan Uludağ Üniversitesi Organ Nakli Ekibi karaciğeri de alarak ambülansa yükledi ve havaalanına iniş yapan 112 uçağına sevkini sağladı.Hemşire Gönül Pınarcıoğlu ve Hemşire Gül Türkkuş ile birlikte hareket eden Çanakkale Organ Nakli il Sorumlusu Dr. Azem Ülkü yoğun geçen 24 saatin ardından 4 hastayı sağlığına kavuşturmanın mutluluk ve sevincini yaşadı. Dr. Ülkü Çanakkale’nin son aylarda organ nakli konusunda önemli bir yol katettiğini belirterek hassasiyetlerin toplum bazında sürdürülmesini istedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir