“Organik Tarım Başvurularına Her Türlü Yardım Yapılacak”

“Organik Tarım Başvurularına Her Türlü Yardım Yapılacak”
07 Kasım 2016

Çanakkale’de Dümrek köyünde devam eden organik tarım faaliyetleri kapsamında yeni kurulan Tarımsal “Kalkınma Kooperatifi” üyelerine, kooperatifler kanunu ve kooperatiflerin genel çalışma prensipleri konusunda genel bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya; Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım, teknik personel ve çok sayıda çiftçi katıldı. Yapılan toplantıda ayrıca 2015 yılında Dümrek köyünde, “Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK)” programı kapsamında başvurusunu yapan ve 2 yıldır bu projeyi uygulayanlara ya da yeni üyelere ÇATAK projesi konusunda bilgilendirme yapıldı. İl Müdürü Karadağ burada yaptığı konuşmada, Dümrek köyüne ÇATAK ve Organik tarımda yeterli desteğin verildiğini belirtti. Bu konuda yeni müracaat yapacaklara yardımcı olunacağını söyleyen Karadağ, köyde bu konuda çalışmak isteyenlerin gerek ÇATAK üzerinden, gerekse organik tarım üzerinden başvurularının arttırılmasını istedi. Karadağ, organik tarım için üreticilere her türlü yardımın yapılacağını ve geçen yıl aynı köye yaklaşık 140.000 ₺ destek verildiğini kaydetti.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü konu sorumlusu, teknik personel toplantı sonunda üreticiler ile tek tek görüşerek ÇATAK projesi, kooperatiflerin faydaları ve organik tarım konularında üreticilere bilgiler verdi. Üreticilerin şikayet, istek ve dileklerini dinleyen yetkililer bunları kayıt altına aldılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir