Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
22 Temmuz 2013

Çanakkale’deki Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları değerlendirme toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

18 Temmuz 2013 Perşembe günü İl Müdürü Mustafa Akkuş başkanlığında, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım, İlçe Müdürleri ve konu uzmanı personellerin katılımıyla, Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda Organik Tarım ve İyi Tarım uygulamalarında önümüzdeki dönemlerde neler yapılması gerektiği ile ilgili hususlar, sürdürülebilirlik ve izlenebilirliğin tarımsal açıdan önemi v.b. konular görüşüldü. Halen yürütülmekte olan projeler ve 2013 yılı hedefleri değerlendirildi.

Toplantıda yapılan değerlendirmede; 2002 yılında 729 hektar olan organik tarım alanının, 2012 yılı sonunda yaklaşık 6 kat artarak 4.477 hektara ulaştığı, Çanakkale’de organik hayvancılık da 2006 yılında toplam 594 adet hayvan organik olarak yetiştirilirken, 2013 yılında 24.154 adet hayvan ile organik hayvansal üretim faaliyetinin yürütüldüğü, Çanakkale İlinde Organik Tarım uygulamalarında 3 adet projenin uygulamada olduğu, İyi Tarım Uygulamaları ile ilgili olarak Çanakkale’nin, Türkiye’de İyi Tarım Uygulamalarında (İTU) üretim alanı bakımından ilk 10 içinde yer aldığı, 2012 yılında Toplam 15 farklı üründe 11.298 dekar alanın sertifikalandırıldığı, 2008 yılında 396 dekar alanda başlanılan (İTU) faaliyetleri 2012 yılında yaklaşık 29 kat artış gösterdiği belirtildi.

Çanakkale’de yapılan organik tarım uygulamalarında Ayvacık ilçesi hayvancılık, Bozcaada ilçesi bağ; Eceabat ilçesi sebze, Ezine ilçesi zeytin ve şifalı bitkiler, Gelibolu ilçesi arıcılık, Gökçeada ilçesi zeytin, hayvancılık ve arıcılık, merkez ilçe ise şifalı bitkiler, zeytin ve ceviz yetiştiriciliği öne çıkarken iyi tarım uygulamalarında Bayramiç ilçesi elma, Biga ilçesi ceviz, kestane ve kiraz, Çan ilçesi ceviz, erik ve kestane, Ezine ilçesi zeytin ve sebze, merkez ilçe ise domates, elma, erik, şeftali, kiraz ve nektarin yetiştiriciliğinde öne çıkıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir