Orhaniye Tabyalarının Bulunduğu Bölgeye Şehitlik Yapılacak

24 Mart 2012

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, 97 yıl önce Anadolu yakasındaki Kumkale bölgesinden Fransızların çıkarma yapmaları sırasında şehit olan Türk askerlerin anısına Orhaniye Tabyası bölgesini şehitlik yapılacağını açıkladı.

Vali Güngör Azim Tuna, Çanakkale Savaşları’nın sadece Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın bulunduğu bölgede yaşandığının bilindiğini, yerli ve yabancı turistlerin de bu bölgeyi ziyaret ettiğini belirterek; “Ancak Çanakkale Savaşları’nın Anadolu yakasında da olduğu pek bilinmiyor. Çanakkale Boğazı’nın giriş noktasında Kumkale bölgesinde 25 Nisan 1915’te Fransızların çıkarma yaptığı bölgede çok sayıda askerimiz şehit oldu. Kumkale Muharebesi’nde şehit olan askerlerimiz için henüz maalesef bir şehitlik yapılamadı. Bizler Gelibolu Yarımadası’nda olduğu gibi Anadolu yakasında da Çanakkale Savaşı’nın bu izlerinin olduğunu göstermek istiyoruz. Çanakkale Savaşı’nın 100. yılında Orhaniye Tabyasını ve çevresini düzenleyerek, bu bölgeye Abide’nin tam karşında şehitlerimize yakışır bir şehitlik yapılıp, bir de bayrak çekerek Çanakkale Geçilmez ibaresini boğaza giren herkesin net olarak görmesini sağlayacağız. Yine Çanakkale Savaşı’nda kullanılan gazi topların durumu da şu an için kabul edilebilir değil. Hem toprak altındaki toplarımızın, hem de Erenköy altındaki toplarımız yapılacak çalışmalarla kısa süre içinde geçmişimize, tarihimize ve milletimize yakışır bir hale getirilecek” dedi.

Vali Tuna, Anadolu yakasının yerli ve yabancı misafirler tarafından gezilmesini sağlamak için bu bölgede birçok görülebilir alanlar, gezilebilir alanlar oluşturmaları gerektiğini de belirterek, “Bu kapsamda Güzelyalı’dan devam eden yola işlerlik kazandırarak bir güzergah oluşturacağız. Bu güzergahta hem antik dönem hem Türk dönemi eserlerin bir arada görülmesi sağlanacak. Bu güzergahta Güzelyalı’dan itibaren Nusret Mayın Gemisinin döktüğü mayınları korumakla görevli Erenköy Grubu toplarını, Topçam Tabyası, Halileli Şehitliği, Kumkale Limanı, İntepe Topçu Bataryası Şehitliği, Kumkale, Tarihi Türk Mezarlığı, Orhaniye Tabyası, Yenişehir Köyü’ne ulaşılacak oradan Truva ve Tevfikiye geçilecek. Ayrıca bu bölgede antik döneme ait tümülüsler de bu gezi kapsamı içinde değerlendirilecek. Yine Kumkale-Tevfikiye-Troia üçgeninde bir entegrasyon çerçevesinde turistlerin bisikletlerle gezebilecekleri güzergahlar da hazırlanacak. Bu durum bir çok yerde mümkün olmayan bir zenginlik. Hem antik kültürel değerler, hem Türk-islam dönemi kültürel değerleri hem de harp tarihi açısından değerleri bir arada görmek büyük ayrıcalık sağlamaktadır Kumkale’ye. Bu şekilde yıllarca çok da ilgi görmeyen Anadolu yakası turizm açısından bir hareketliliğe kavuşacak ve bu bölgede tarım dışında turizm de halkın geçim kaynaklarından birisi olacak. Bu aynı zamanda gençlerimiz içinde buralarda yeni iş alanları da açacak” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir