Orman Genel Müdürü Osman Kahveci Çanakkale’de

25 Eylül 2009

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Türkiye’de 2009 yılında bin 480 orman yangınında 4 bin 470 hektar ormanlık alanın tahrip olduğunu, bir önceki yıla göre azalma olduğunu söyledi.

Türk Hava Kurumu’na ait uçaklarda görev yapan personele teşekkür belgelerini vermek üzere Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil ile birlikte uçakla Çanakkale’ye gelen Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bu yıl orman yangınları konusunda şanslı bir yıl içinde olduklarını belirten Kahveci, “Orman yangınları ile mücadelede işi şansa bırakmıyoruz. Çanakkale’de her an hareket edebilen 4 uçak ve bir helikopterimiz var. Burada bir yangın çıktığında 1 saat içerisinde 7-8 helikopter, 2 amfibi ve 4 Türk Hava Kurumu uçağının da müdahale edebileceği bir organizasyonumuz oldu. Bu çerçevede Çanakkale’de bu yıl yer ekipleri ile uyum içinde çalışıldı. Bu sezonda Çanakkale’de 24 yangında 74 hektarlık alan tahrip oldu. Bu oran geçtiğimiz yıl 30 yangında bin 991 hektardı. Bu yıl yapılan hava ve kara ekiplerinin başarılı çalışmasıyla bu oran 74 hektara kadar indi” dedi.

YANGINLARIN ÇOĞU İHMAL VE DİKKATSİZLİKTEN ÇIKIYOR

Orman yangınlarının çoğunun ihmalden kaynaklandığına dikkat çeken Kahveci, “Bu ülkede böyle güzel ormanlar olduğu sürece zaman zaman yangınlar olacak. Bizi üzen ve düşündüren, orman yangınlarının insanın ihmal ve dikkatsizliğinden kaynaklanmasıdır. İnsanımızın ihmal ve dikkatsizliği bazen insanımızın hayatına mal olan olaylarla bizleri karşı karşıya bırakıyor. İnsan kaynaklı yangınlar bizleri çok üzüyor. Bu ihmal ve dikkatsizlik bazen köyleri, tatil sitelerini tehdit edip felaket haline gelebiliyor.

Yangınlara en etkin ve hızlı müdahale edebilmenin yolu güçlü bir hava operasyonundan geçiyor. Yangına hava yolu ile çok kısa sürede müdahale sağlanabiliyor. Bundan dolayı biz bu sene irili ufaklı uçak ve helikopterler olmak üzere 45 tane hava aracı çalıştırdık. Bunlardan 15 tanesi Türk Hava Kurumu’nun küçük uçaklarından, 4 tanesi amfibi büyük uçaklarından, 20 adedi kiralanan, 6 adedi de kurumumuza ait olmak üzere toplam 45 hava aracımızla bir yıl hizmet verdik” diye konuştu.

YANGINA KÖPÜKLE MADAHALEDE OLUMLU SONUÇLAR ALDIK

Orman yangınlarında köpükle müdahalede iyi netice aldıklarını anlatan Genel Müdür Kahveci, “Bir arozözün köpük kullanması ile 3 ton su atması aynı etkiye sahip. Orman yangınlarında köpük kullanmaya devam edeceğiz. Yangın söndürücü olarak kullandığımız kimyasal köpüklerde çevreye zarar vermeyen köpüklerin alınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerek arozöz, gerekse uçaklarımızın kullandıkları köpükler sayesinde bu yıl çok iyi sonuçlar aldık” dedi.

Türkiye’de 2009 yılında bin 480 orman yangınında 4 bin 470 hektar ormanlık alanın tahrip olduğunu da belirten Kahveci, “Bunların bir kısmı makilik, bir kısmı ağaçlandırma sahası, bir kısmı da verimli ormanlarımızdan oluşuyor. Geçen yıl bin 400 orman yangınında 29 bin hektar yer yanmıştı. Bu yıl oran çok düşük” diye bilgi verdi.
Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil de yaptığı konuşmada, Orman Genel Müdürlüğü’nün orman yangınları konusunda dünyanın en etkili teşkilatı olduğunu belirterek, “Biz de bu teşkilatın içinde bulunmaktan ve Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde ve kontrolünde üzerimize düşen görevi yerine getirmekten çok mutluyuz. Orman Genel Müdürlüğü’nün bizleri teşvik etmesi ile bu yıl 4 tane amfibi uçak satın aldık. Yabancıların ülkemizde bu işi yapmalarının yerine Türk Hava Kurumu’nun yapmasının daha uygun olacağını düşündük. Bir vatan savunması gibi ‘Bu ormanlar kendi ormanımız’ sloganı ile elimizden gelen üstün gayretle çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Türk Hava Kurumu’na ait uçaklarda görev yapan personele teşekkür belgeleri verildi.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ve Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil daha sonra İzmir Selçuk, Muğla ve Antalya’daki bölgelere ziyaret etmek üzere Çanakkale’den ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir