Ortaköy’deki Balkan Şehitliği Askerler Tarafından Yeniden Düzenlendi

Ortaköy’deki Balkan Şehitliği Askerler Tarafından Yeniden Düzenlendi
20 Ocak 2012

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde, 2. Kolordu Komutanlığına bağlı 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kışlası içindeki Balkan Şehitliği ve köy mezarlığı, askerler tarafından yeniden düzenlendi.

Bölge halkı için özel bir anlam ifade eden Ortaköy Şehitliğinde düzenlenen törenlere 45 köylü katıldı. Tugayın içindeki şehitlikte düzenlenen tören; Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen, Gelibolu Belediye Balkanı Mustafa Özacar, Kavakköy Belde Belediye Başkanı Necati Kopça ve Ortaköylüler adına 76 yaşındaki Hüseyin Taş tarafından anıta çelenklerin konulması ile başladı. Çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı okundu. Protokol tarafından şeref defterine günün anlam ve öneminin yazılmasının ardından, İstikam Yüzbaşı Ahmet Sami Erdoğan tarafından Ortaköy’ün tarihçesi okundu.

Tarihçede, “Gelibolu Yarımadası antik dönemlerden beri daima insanoğlunun ilgisini çekmiş ve ülkelerin kaderini etkileyen olaylara sahne olmuştur. Bölge doğası gereği Asya’yı Avrupa’ya, Avrupa’yı da Asya’ya bağlayan bir geçittir. Bu nedenle tarih süresince bölgede sayısız olaylar, göçler ve savaşlar olmuştur. Tugayın sınırları içerisinde bulunan Ortaköy Şehitliğinde, Balkan Harbi’nde Hurşit Paşa Kolordusu’nun taarruzu sırasında düşman tarafından açılan ateş neticesinde şehit olan 200 askerin gömülü olduğu bilinmektedir” denildi.

Bu konuşmanın ardından, 1937 yılına kadar köy statüsünde olan Ortaköy’de bulunan köy mezarlığı ve şehitliği Ortaköylüler tarafından gezilerek ziyaret edildi ve dualar okundu.

Köy mezarlığı ve şehitliğini ziyaret eden 76 yaşındaki Hüseyin Taş, “Köy olmaktan çıkmasının ardından buraya ikinci gelişim. Çok duygulandım. Bize bu duyguları yaşatan komutanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Duaların ardından şehitliğe hatıra olarak 108 adet fıstık çamı dikildi. Tören, toplu hatıra fotoğrafının çekilmesi ve öğle yemeği ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir