Otel İnşaatından Patlamamış Top Mermisi Çıktı

24 Mart 2012

Çanakkale’de bir otel inşaatında Çanakkale Savaşlarından kalma patlamamış top mermisi bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Barbaros Mahallesi Setboyu Caddesi’nde bir otel inşaatında hafriyat kazan kepçe bir cisme takılınca çalışmalar durdurularak bölgeye polis çağrıldı. Yapılan incelemede, toprak yığınlarının arasında bir top mermisi olduğu tespit edildi. 153 santim uzunluğunda, 40 santim çapındaki güllenin patlamadığı görüldü. İngiliz yapımı olduğu sanılan güllenin kaldırılması için Boğaz Komutanlığına haber verildi. Askeri uzmanlar bölgeye gelirken, top mermisinin kaldırılması bekleniyor.

Otel inşaatının sahibi Kemal Karakaş, bölgede yaklaşık 20 gündür zemin güçlendirme çalışması yaptıklarını, kazılarda top mermisinin patlamamasının büyük bir şans olduğunu söyledi.

ÇANAKKALE SAVAŞI’NDAN KALMA TARİHİ TOP MERMİSİ İMHA EDİLDİ
Çanakkale’de bir otel inşaatının temel kazısı sırasında iş makinesine takılan Çanakkale Savaşı’ndan kalma 97 yıllık top mermisi, geniş güvenlik önlemleri altında götürüldüğü bir taş ocağında kontrollü şekilde patlatılarak imha edildi.
Edinilen bilgiye göre, Barbaros Mahallesi Setboyu Caddesi’nde bir otel inşaatında hafriyat kazan kepçe bir cisme takılınca, çalışmalar durdurularak bölgeye polis çağrıldı. Yapılan incelemede, toprak yığınlarının arasında bir top mermisi olduğu tespit edildi. 153 santimetre uzunluğunda, 40 santimetre çapındaki güllenin patlamamış olduğu görüldü. İngiliz yapımı olduğu sanılan top mermisinin kaldırılması için Boğaz Komutanlığı’na haber verildi. Bölgeye gelen askeri uzmanlar, gerekli tutanakları tuttu ve merminin imha edilmesi için gerekli çalışmanın yapılması konusunda izni verdi. Bunun üzerine devreye giren Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, top mermisinin bulunduğu bölgeye bir vinç getirdi. Patlamamış dev top mermisi, geniş güvenlik önlemleri altında toprakla desteklenen vincin üzerine konularak merkeze bağlı Kayadere köyü yakınlarındaki bir taş ocağına götürüldü. Bu sırada yolda da geniş güvenlik önlemi alan ekipler, diğer araçların geçişine izin vermedi.

Bir ambulansın da hazır bulunduğu bölgede gerekli tedbiri alan ekipler, saat 18.30 sıralarında dev mermiyi patlatarak imha etti. Büyük bir gürültü ise havaya uçan merminin bulunduğu bölgede karanlığın da etkisiyle büyük bir alev bulutu oluştu.

Otel inşaatının sahibi Kemal Karakaş, bölgede yaklaşık 20 gündür zemin güçlendirme çalışması yaptıklarını, kazılarda top mermisinin patlamamasının büyük bir şans olduğunu söyledi.

İHA

Yorumlar...
  • Erkan
    24/03/2012 13:50

    patlasa yazık olurdu ... daha çok vardır çanakkalede toprak altında

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir