Özel Hukukçular “Biohukuk” Konusunda Ayvacık’ta Buluştu

11 Eylül 2012

“4. Milletlerarası Hukukçular Toplantısı” İstanbul Medipol Üniversitesi himayesinde, Ayvacık Belediyesi işbirliğinde Çanakkale’nin Ayvacık İlçesinde gerçekleştirildi.

“Milletlerarası Özel Hukuk Perspektifiyle Biohukuk” başlıklı kongre, 10’a yakın üniversiteden 40’ı aşkın bilim adamı ve öğrencinin katılımı ile 6-7-8 Eylül tarihlerinde Çanakkale’nin Ayvacık İlçesinde Bektaş Köyü’ndeki Sivrice Deniz Feneri’nde düzenlendi.

Türkiye’deki 10’u aşkın üniversiteden hukuk ve tıp fakülteleri öğretim üyelerinin dördüncü kez bir araya geldiği toplantıya İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Sayman ile Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ev sahipliği yaptı. 3 gün boyunca 9 tebliğin sunulduğu toplantıda özellikle genetik, biyoloji ve tıp alanlarındaki teknolojik ve bilimsel gelişmelerin hukuksal boyutu ve bio-hukuk kavramı tartışıldı. Kongrede, “Bilimsel gelişmeler ve teknoloji, insan türünün evrimini tehdit mi ediyor? Embriyo ve kök hücreler üzerindeki bilimsel araştırmalara getirilen yasaklar, değer olarak insanı mı koruyor? Bilimsel gelişmeler ve teknoloji, yeni toplumsal yapılanmaları gerekli kılıyor mu? Cinsel birleşme dışında, örneğin insan kopyalaması tekniğiyle üreyen çocuk, insan türünün üyesi sayılacak mı? Hukuk, var olan anlayış çerçevesinde bilimsel gelişmelerin yaratacağı sorunları çözmeye yeterli mi? Yoksa yeni bir hukuk mu gerekiyor?” sorularına yanıtlar arandı.

Kongrede İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Hukuk Fakültesi Dekanı Mehmet Akif Aydın, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yücel Sayman, Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gürkan Öztürk, Prof. Dr. Tangül Müdok ve Doç. Dr. Lütfü Hanoğlu, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayfer Uyanık Çavuşoğlu ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ebru Şensöz tebliğlerini sundular. Yaklaşık 1,5 saat süren her tebliğin ardından birer saati aşan hararetli tartışmalar yaşandı. Prof. Dr. Gürkan Öztürk, Prof. Dr. Tangül Müdok tebliğlerinde organ ve insan kopyalama gibi girişimlerin aile ve soy bağı gibi konularda meydana getireceği hukuki sorunlar konusunda hukukçuları uyarırken toplantının ev sahibiplerinden Prof. Dr. Yücel Sayman, bildik hukuki normların yıkılıp hukukun yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Toplantıda teknolojik gelişmelerin etik, sosyal ve dini konularla çatıştığı konular da ele alındı.

Konu ile ilgili olarak toplantıda bir konuşma yapan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ise, “21. Yüzyılda teknolojik ve bilimsel açıdan büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler insan hayatını olumlu yadaolumsuz etkileyebilirken, hukuki alanda ise bir çok soru ve sorunu beraberinde getirmektedir. Düzenlenen “4. Milletler Arası Özel Hukukçular Toplantısı, hukuk ve tıp alanında üniversitelerden alanında uzman bilim insanını bir araya getirerek gelişmelerin getirdiği soru ve sorunlara çözümler aranıp, bir takım sunumlar gerçekleştiriliyor. Öğretim üyelerimiz bu konuda fikirlerini beyan etmektedirler. İnsanoğlunu yaşamının her alanında etkileyecek olan bilimsel ve teknolojik gelişmelerin doğuracağı sorunların konuşulduğu bu toplantıda ülkemizin hukuk ve tıp alanında uzman hocalarını ağırlamaktan, bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz.” dedi.

6 Eylül Perşembe sabahı başlayan tebliğler ve Sivrice Deniz Feneri’ndeki “Hoş Geldiniz Yemeği” ile açılan toplantı, 8 Eylül Cumartesi akşamı Yücel Sayman’ın Bektaş Köyü’ndeki evinde düzenlenen akşam yemeği ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir