Özel Uğurlu, ‘Jankat’ İsimli 4. Kitabını Yayınladı

14 Kasım 2011

Çanakkale’de ilkokul mezunu pide ustası Özel Uğurlu, 205 sayfalık roman yazdı.

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Aşağı Kargabükü köyünde doğduğunu belirten 48 yaşındaki pide ustası Özel Uğurlu, ekonomik sebeplerden dolayı ilkokuldan sonra öğrenimini sürdüremediğini ancak içinde hep okumak ve roman yazmak arzusu olduğunu söyledi. İlk kitabını 2003 yılında yayınlayan Uğurlu, “Yıllardır benim içimde okumak ve roman yazmak arzusu vardı. Kahramanmaraş’tan 1990 yılında Çanakkale’ye gelerek çalışmaya başladım. İlkokul mezunu olmama rağmen çok kitap okudum. Sonunda da adını ‘Kaçış’ koyduğum 247 sayfalık ilk romanımı 2003 yılında yayınladım. ‘Kaçış’ isimli ilk romanımda, evinden kaçan ve 30 yıl sonra babası ile karşılaşan bir kişinin yaşadığı olayları anlattım. İkinci romanımı ise 2007 yılında yayınladım. ‘Anzure’ adını verdiğim romanımda Kafkasya’dan Anadolu’ya göç eden Çerkezlerin çileli göç yollarını aşabilmek için gösterdikleri cesaret ve kararlı durumlarını ele aldım. Ardından da üçüncü kitabım olan ‘Özgürlüğün Bedeli’ isimli anı romanımı da tamamlayarak yayınevinin desteği ile bastırdım. Kafkasya’dan gelip Anadolu’ya yerleşen Çerkez gençlerinin Kurtuluş Savaşı’nda yaşadıkları olayların ele alındığı bu kitabımı bir yıllık çalışma sonunda yazdım” dedi.

“Jankat” adını verdiği köyden kente göç eden bir Çerkezin yeniden eski kültürüne olan özlemle köyüne geri dönmek istemesini ele aldığı 4. kitabını da tamamladığını anlatan Özel Uğurlu, “Yeni kitabımı beğenen yayınevi baskıyı tamamladı. Köyden kente göç eden yaşlı bir adamın kültürüne sahip çıkarak yeniden eski köyüne dönme özlemini ela aldığım bu kitabımda üç kahraman bulunuyor. Dede, baba ve oğul arasında geçen bu hikayede köyünden şehre taşınan şahıs yaşlandıktan sonra şehre uyum sağlayamıyor ve eskiye özlem duyuyor. Bunun için de köyüne dönmek istiyor. Ancak oğlu ise köye dönmek yerine Amerika’ya özenip ABD’ye gidiyor. Bu durum karşısında köyüne dönen yaşlı adam 3-4 yıl kendi köyünde yaşamını sürdürdükten sonra eşini kaybediyor ve mecburen tekrar şehre dönüyor” diye konuştu.

YENİ KİTABININ HAZIRLIKLARINA BAŞLADI
205 sayfadan oluşan 4. kitabından ilk baskıda bin adet basıldığını belirten Uğurlu, “Bu kitabımı 2 yılda yazdım. Pide ustası olduğum için işyerimde kitabımı yazmam mümkün olmadığı için geceleri romanımı yazmaya çalıştım. Eşim ve 2 çocuğum kitabım konusunda beni çok eleştirdiler. Ben yine de yılmadım ve 4. kitabımı da yazdım. Şimdi 5. kitabımın hazırlıklarına başladım. Yeni yazacağım kitapta ise Çerkezlerin Kafkasya’dan sürgün edilmelerini ele alacağım. Bu kitabımı da 2 yılda tamamlamayı hedefliyorum” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir