Özgecan Aslan’ın Davasına Çağrılıyorsunuz

Şebnem Göksel
03/06/2015
03 Haziran 2015

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye’nin tüm illerinden kadınları, 12 Haziran günü Özgecan’ın davası için Tarsus Adliyesi’ne çağırıyor.

Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat’ta kaybolan ve 13 Şubat’ta cesedi bulunan Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Özgecan Aslan’ın davası 12 Haziran günü görülecek. Konuyla ilgili açıklama yaparak kadınlara çağrıda bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, şu ifadelerde bulundular:

“Aslan’ın öldürülmesiyle ilgili olarak, Suphi ve babası Necmettin Altındöken ile Fatih Gökçe tutuklandı.

Üç kişi Aslan’ı bıçaklayarak öldürdüklerini, cesedini benzin dökerek yaktıklarını, ardından da Çamalan Köyü Alman Mezarlığı yakınındaki Cin Deresi yatağına attıklarını itiraf etti.

Aslan’ın Mersin’de düzenlenen cenazesinde kadınlar tabutunu omuzlarda taşımıştı.

Özgecan Aslan’ın davasına, “kadınların davasına” çağırıyoruz.

Özgecan Aslan kardeşimiz öldürüldükten sonra Türkiye’de kadınların gezisi yaşandı. Kadın cinayetlerini durdurmak için tüm bir toplum seferber oldu.

Kadın cinayetlerini görmezden gelenlere gösterdi ki bu topraklarda kadınların öldürüldüğünü “sağır sultan” bile artık duymuştu.

Kadınların Özgecan’ı sahiplenişi, onları toplumsal hayatın tamamen dışına atmak isteyen, bir minibüse dahi binmelerini engellemek isteyen zihniyete sahip Ortaçağ kafalarına bir panzehirdi.

Daha gencecik yaşında kaybettiğimiz Özgecan Aslan kadınların bir simgesi oldu. Nefes almak isteyen, çalışabilmek, boşanabilmek, eğitim alabilmek ya da sadece sokakta dolaşabilmek isteyen kadınların yani Türkiye’deki tüm kadınların simgesi oldu.

Özgecan Aslan’la tüm illerden kadınların verdiği tepki, gösterdiği dayanışma ve güç, Türkiye’de tek bir kadının dahi öldürülmediği günlere varacağımızın göstergesidir.

İşte bu güçle çağırıyoruz: Türkiye’nin tüm illerinden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 12 Haziran’da Tarsus Adliyesi’nde olacağız. Tüm kadınları da bizimle beraber kadınların davası için orada olmaya çağırıyoruz.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir