Palamut Bol Ama…

16 Ekim 2012

Palamut avlayan balıkçılar, kabzımalların ellerinde bol miktarda palamut balığı bulunması ya da lüferi tercih etmesi nedeniyle talep sıkıntısı yaşıyor.

Çanakkale ve çevresindeki palamut bolluğuna boğaz palamutları da eklenince bollaşan balık nedeniyle kabzımalların palamut yerine lüferi tercih etmesi talepte sıkıntı yaratarak balıkçıları zor durumda bırakıyor. Teknelerde bol miktarda yer alan balığın büyüklüğüne göre çiftinin ya da 3 tanesinin 10 liradan satılması ise vatandaşın yüzünü güldürüyor.

Eceabat’ta kabzımallık yapan Metin Ayyıldız, yaşanan palamut bolluğu ile ilgili dert yanarak şunları söyledi: “Balıkçı palamudu tutuyor, kabzımala haber veriyor. Ancak kabzımalın elinde mal olduğu için bu balığı almıyor. Elimden geldiği kadar almaya çalışıyorum, ama bir yere kadar. Hepsini alma imkanımız olmuyor, maddi olarak sıkıntı yaşıyoruz. Buraların dışında İstanbul’da da palamudun bol olması nedeniyle yöremize fazla ve ucuza geliyor. Böylelikle burada avlanan balığın fiyatı düşüyor. Vatandaş da tekneden, elden alıyor. Bizler de balık satışlarında sıkıntı yaşıyoruz.”

Bazı müşterilerin Karadeniz’den gelen palamutları tercih ettiğini, bazılarının ise boğazdan çıkan “kanlı canlı” palamudu tercih ettiğini belirten Ayyıldız, “Karadeniz’de yağmur bol ve erken yağdığı için balık erken yağlanıyor. Yağlı olduğu için de lezzetli oluyor. Boğazdan çıkan balığı tercih eden müşteriler daha taze olacağını düşündüğü için Çanakkale Boğazı’ndan çıkanı tercih ediyor” dedi.

Balıkçılıkla uğraşan Serhan Yıldız, avladıkları balıkları kabzımala vermekte zaman zaman sıkıntılar yaşadıklarına işaret ederek, “Kabzımalların elinde balık oluyor, piyasada balık tükenmiyor. İstanbul’da ya da Karadeniz’de balık çok olması nedeniyle, avlanan balıklardan buraya da getiriliyor. Böylelikle yöremizde avladığımız balıklar iç piyasada tüketilemiyor” diye konuştu. Yıldız stoku olan kabzımallara balık veremediklerini ifade ederek, “Kabzımallar gelmeyince bizler de balığı elden, perakende olarak vatandaşlara satıyoruz” ifadelerini kullandı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir