Pan Görsel’de “Occupy Gezi Direnişi Kitabı” Tanıtımı

03 Mart 2014

Belgesel Fotoğraf Topluluğu tarafından hazırlanan “Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” kitabı Galata Fotoğrafhanesi’nin yayını olarak 1 Şubat’tan itibaren kitapçılarda yerini aldı. 2013 yılının yaz aylarından itibaren ülke gündemine damgasını vuran “Gezi Direnişi”nden fotoğraflar, kronolojik bir akışla hazırlanan “Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” adlı kitapta bir araya getirildi. Aralarında ÇOMÜ Fotoğraf Bölümü Öğretim Görevlisi Aykan Özener’in de yer aldığı Belgesel Fotoğraf Topluluğu tarafından hazırlanan kitabın Çanakkale tanıtımı Pan Görsel Kültür Derneği’nde gerçekleştirilecek.

Pan Görsel Kültür Derneği kurucusu ve öğretim görevlisi Aykan Özener konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu tanıtım etkinliğinde Galata Fotoğrafhanesi Belgesel Fotoğraf Topluluğu’nun kuruluş amacı ile geçirdiği aşamaları, Gezi Direnişi sürecinde Galata Fotoğrafhanesi önderliğindeki fotoğraf çekme deneyimlerini, belgesel fotoğraf topluluğuna dahil olmuş diğer fotoğrafçıların da kendisine aktardığı ilginç tecrübe ve hikayelerini Çanakkale’deki fotoğrafçılarla paylaşacağını ifade etti. 4 Mart 2014 Salı günü saat 18.30’da Pan Görsel Kültür Derneği’nde gerçekleşecek tanıtım etkinliği herkesin katılımına açık.

BELGESEL FOTOĞRAF TOPLULUĞU’NUN İLK KİTABI
Taksim Meydanı’nın yayalaştırılması ve buna paralel olarak Gezi Parkı’nın yerine yaklaşık 80 yıl önce yıkılan Topçu Kışlası’nın replikasının kamuoyu ile tartışılmadan yapılmak istenmesine karşı çıkan bir grup fotoğrafçı, park ve çevresini 2012 yılından itibaren fotoğraflamaya başladı. Bu dönemde “Taksim den Elini Çek-Fotoğrafçı İnisiyatifi”ni oluşturarak park savunmasına destek veren fotoğrafçılar daha sonra Belgesel Fotoğraf Topluluğu nu kurdu. Topluluk, Gezi Parkı’na yönelik saldırıların başladığı 2013 Mayıs’ından itibaren yaşananları belgelemek amacıyla fotoğraflama faaliyetine yoğun biçimde devam etti. Üretilen fotoğraflar Taksim’den Elini Çek adıyla Facebook’ta açılan sayfa ve grup üzerinden binlerce kişiye ulaştırıldı. Bunun yanı sıra www.taksimdenelinicek.org adresindeki web sitesinde de Taksim, Topçu Kışlası ve Gezi Parkı nın yaklaşık 150 yıllık hikâyesi binden fazla fotoğrafla anlatıldı.

KİTAPTA NELER YER ALIYOR?
Çevreci bir direniş hareketi olarak başlayıp, demokrasi mücadelesine dönüşen süreci ele alan “Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” kitabı 35 fotoğrafçının İstanbul da çektiği 350’den fazla fotoğraf ile tüm yaşananları gözler önüne seriyor. Kitapta, Gezi Parkı ndan 2013 yılı ve öncesine ait günlük hayat görüntüleri, 27 Mayıs gecesi parkta başlayıp neredeyse tüm ülkeye yayılan ve devlet tarafından zor kullanılarak bastırılmaya çalışılan halk direnişinin İstanbul’daki süreci ile Gezi Parkı’nın halk tarafından işgal edildiği günlerden fotoğraflar yer alıyor.

“GEZİ DİRENİŞİ”NİN FOTOĞRAFÇILARI
“Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” kitabında şu fotoğrafçıların çalışmaları yer alıyor: Arda Altuntaş, Atilla Erdoğan, Aykan Özener, Bahar Gökten, Bülent Müftüoğlu, Ceren Kalecik, Cevahir Buğu, Didem Mahsunlar, Eray Kıray, Fuat Özgen, Gençer Yurttaş, Gülnaz Bingöl, Hale Güzin Kızılaslan, Hazar Berk Büyüktunca, Hüseyin Aldemir, İnci Batuk, İsmail Gökçe, Meltem Ulusoy, Mete Çelebican, Metin Ofluoğlu, Miriam Bektaş, Murat Çamca, Murat Şensu, Ömer Tevfik Erten, Özcan Yaman, Özgür Baykal, Semra Yeşil, Serra Gürbüz, Şeyma Elaman,Tan Kurttekin, Taylan Bağcı, Tülin Safi, Yasin Akgül, Yücel Kurşun, Yücel Tunca.

Galata Fotoğrafhanesi Yayınları’ndan çıkan kitabın metinleri Özcan Yurdalan tarafından yazılırken, tasarımı Meltem Ulusoy tarafından yapıldı. Yücel Tunca’nın konseptini oluşturduğu ve yayına hazırladığı “Fotoğraf Notları: Gezi Direnişi” kitabı Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilli yayımlandı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir