Pan Görsel’de Şair Onur Tekin’in İmza Günü ve Söyleşisi Gerçekleşti

26 Mart 2014

Çanakkale’nin kültür sanat ortamında özel bir yere sahip olan Pan Görsel Kültür Derneği, Çanakkaleli şair Onur Tekin’in imza günü ve söyleşisine ev sahipliği yaptı. Şairin Yasak Meyva Yayınevi’nden çıkan ilk şiir kitabı ‘Yeni Gün Eski Gece’nin de tanıtımının yapıldığı etkinliğe ilgi oldukça yoğundu.

1986 yılında Çanakkale-Biga’da doğan şair Onur Tekin aldığı resim-iş öğretmenliği eğitiminin ardından üçü kişisel olmak üzere çok sayıda karma sergiye katılır. Şiire lise yıllarında kendisi gibi şiirle ilgilenen arkadaşı Mustafa Berkay Işık ile birlikte şiir üzerine okumalar ve karalamalar ile başlayan Onur Tekin ardından kendi şiir serüvenin peşine düşerek ilgisini şiir mecrasında derinleşerek sürdürür.

Şiirleri Mor Taka, Yeniden Siya, Göğe Bakma Durağı, Yüxexes-Karakalem, Eliz Edebiyat, LacivertSanat, No Edebiyat Seçkisi gibi dergilerde yayınlanır. Şair arkadaşı Mustafa Berkay Işık ile “Doğmasız ve Ölmesiz” isimli bir fanzin de çıkaran Onur Tekin özellikle İkinci Yeni şiirinin; İlhan Berk, Ece Ayhan, Turgut Uyar gibi şairlerin kendi şiir yolculuğunda önemli duraklar olduğunu belirtiyor. Şiirin kendisi için kıyıda kalmış, kimsenin dikkatini çekmemiş bir aralığa denk geldiğini belirten Onur Tekin iyi şiirin bir sıçrama bir altın vuruş etkisinden söz ederek şiirin farklı deneyimlerle farklı arayışlarla derinleşen uzun bir yolculuk olduğunu düşünüyor.

Şair Onur Tekin ilk kitabı ‘Yeni Gün Eski Gece’yi okurlar için imzaladıktan sonra arkadaşı Mustafa Berkay Işık ile birlikte bir söyleşi de gerçekleştirdi. Sanat, fotoğraf, şiir, resim, gezi süreci gibi farklı konuların gündeme geldiği söyleşi şiir okumalarıyla son buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir