Pandomim Sanatçısı İlker Kılıçer, Mavitay’ın Konuğu Oldu

Pandomim Sanatçısı İlker Kılıçer, Mavitay’ın Konuğu Oldu
12 Şubat 2012

Çanakkale Belediyesi ve Mavitay Çocukların Kültür Evi işbirliğinde gerçekleştirilen, Yazar ve Sanatçı Buluşmaları kapsamında, Pandomim sanatçısı İlker Kılıçer, Mavitay’da çocuklarla bir araya geldi.

11 Şubat 2012 Cumartesi günü saat 13:00’te 7-9 yaş grubuna yönelik ve saat 15:00’te de 10-13 yaş grubuna yönelik iki ayrı gösterim şeklinde gerçekleşen etkinliğe toplam 74 çocuk katıldı. İlker Kılıçer’in “balon” oyunuyla merhaba dediği çocuklar sanatçının yönelttiği “pandomim nedir?” sorusuna yanıt aradılar. İzledikleri beş farklı oyun süresince oldukça eğlenen ve oyunlara katılım gösteren çocuklar, Kılıçer’le birlikte bazı pandomim hareketlerini deneyimleme fırsatını da buldular.

İlker Kılıçer Kimdir?
1979 Van doğumlu İlker Kılıçer, 2001 yılında ilk sahne deneyimini Arkadaş Zekai Özger’in mektuplarından dramatize ettiği “sakalsız bir oğlanın tragedyası” oyunuyla İzmir Konak Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. 2007’e kadar öykü ve şiir uyarlamaları yaparak tek kişilik oyunlarıyla çeşitli kültür merkezlerinde sahnelemeler yaptı. 2008’de Uğur Özakıncı’nın öykülerinden uyarladığı “oysa bu benim son hayatımdı” isimli oyunuyla salon faaliyetlerine bir son vererek sanatın kalbinin attığı yere sokaklara çıktı ve o günden beri yaptığı tüm çalışmalarını sokaklarda sergilemektedir. İstanbul’dan Şırnak’a kadar süren sokak turnesi yolculuğu ona çok şey kattı. Yaklaşık 4 yıldır pandomim yapmaktadır. Nasrettin Hoca fıkraları üzerinden meddahlık ve gölge oyunu olan karagöz oynatıcılığı geçmişi de bulunmaktadır. Şu an ağaç kukla oymacılığı yapmaktadır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir