Parion Antik Kenti’nde Piskopos Mezarı Bulundu

15 Ağustos 2011

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içerisindeki Parion Antik Kenti’nde yürütülen arkeolojik kazılarda bir piskoposa ait mezar bulundu.

Kazı2011 yılı başkanlığını yürüten Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran, Parion Antik Kenti kazılarında ilginç buluntuların ortaya çıkmaya devam ettiğini belirterek, “İçdaş Çelik Enerji, Tersane ve Ulaşım A.Ş. sponsorluğunda İçdaş Termik Santral Arkeo-Park Projesi çerçevesinde devam eden kazılarda son olarak küçük bir şapele (kilise) ait kalıntıları ortaya çıkardık. Bu kilise kalıntılarının iç kısmında ise bir piskoposa ait mezar bulduk” dedi.

Bir koloni kenti olan Parion’un özellikle Roma çağında geliştiğini ve çok sayıda mimari yapıyla donatıldığını söyleyen Prof. Dr. Başaran, antik kentin Bizans Dönemi’nde de önemini sürdürdüğünü ifade etti. Başaran, “Ortaya çıkardığımız mezar tipik bir Bizans yapısı. Ancak içinde diğer mezardan farklı olarak göğüs kısmında kurşundan yapılmış bir haç bulunan iskelet bulunuyor. Antik kaynaklar Parion’un Bizans Dönemi’nde kilise ve din adamlarına sahip olduğunu açıkça ifade ediyor. Bu mezarda bunu destekler nitelikte. Yaptığımız incelemelerde bunun M.Ö. 10. yüzyıla ait olduğu ortaya çıkıyor. İskeletin dişleri yok. Dolayısıyla yaşlı ve kutsal bir kişiliğe ait olduğu sonucuna varıyoruz. 55-60 yaşlarında olması ve boynundaki haç nedeniyle de piskoposa ait olabileceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir