Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Parion’da 2013 Yılı Kazı Çalışmaları Başladı

Parion’da 2013 Yılı Kazı Çalışmaları Başladı

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü’nde yer alan ve Roma İmparatoru Augustus’un ‘ayrıcalıklı kent’ olarak ilan ettiği Parion’da 10. sezon arkeolojik kazıları başladı.

Çanakkale’nin önde gelen sanayi kuruluşu İÇDAŞ A.Ş.’nin sponsor olduğu 10. Sezon arkeolojik kazı çalışmaları Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü’nde 1 Temmuz itibariyle başladı.

Roma İmparatoru Augustus’un ‘ayrıcalıklı kent’ olarak ilan ettiği Parion’daki kazı çalışmalarının 20 Eylül 2013’te bitmesi planlanıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi adına Profesör Cevat Başaran başkanlığında yürütülen kazılarda 70 işçinin yanı sıra, 20 kişilik teknik ekip de görev yapıyor. Niğde Müzesi’nden Hakan Erdoğan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak katılacağı bu yılki çalışmalarda antik kentin Nekropol, Tiyatro, Roma Hamamı, Odeon, Yamaç Yapısı alanlarında yürütülecek arkeolojik kazı çalışmalarının yanında, kazısı geçen yıl tamamlanan ‘Sevgililer Şapeli’nde rölöve, restitüsyon ve restorasyon proje çalışmaları yapılacak.

MÖ.8 yüzyıl sonlarında kurulan Parion antik kenti, özellikle Roma dönemi içerisinde önemli gelişmelere sahne oluyor ve en parlak dönemini yaşıyor. Bu dönemde Roma imparatorları tarafından ayrıcalıklı kent olarak ilan edilen Parion çeşitli mimari yapılarla donatılıyor. Geçen yılki kazılar sırasında ele geçen Artemis Heykeli ve Kentauros/Triton gibi buluntularıyla uzun süre gündemde kalan Parion kazı çalışmalarında bu yıl da, ilginç ve önemli buluntuların ele geçmesi bekleniyor. İÇDAŞ A.Ş.’nin sponsorluğunda gerçekleştirilecek kazıların bu yıl bakanlığın ayırdığı 110 Bin TL.’lik ödeneğin yanı sıra, İÇDAŞ.A.Ş.’nin iş makinası, iş gücü desteğiyle yürütülmesi düşünülüyor.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir