Parion’da Ölümsüz Aşk: Onları Ölüm Bile Ayıramadı

22 Temmuz 2011

İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen Parion kazıları Arkeoloji dünyasına birbirinden değerli buluntular sunmaya devam ediyor.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran başkanlığında yürütülen kazılara bu yıl 5 ayrı üniversiteden 65 öğrenci ve 15 akademisyen katılıyor. Çanakkale İli, Biga İlçesi Kemer Köyü çevresinde yedinci yılına giren Antik Parion kenti kazılarında; Arkeopark bölgesi çalışmalarında muhteşem görüntüler ortaya çıktı. Doğu-Batı yönünde hazırlanmış ve yaklaşık 1500 yıl öncesine ait bir mezar açılınca birbirine sarılmış 2 sevgili gün ışığına çıkarıldı.

Ankara Üniversitesinden Antropolog Kaan Ülker, diş ve kemik yapısından mezarda birbirine sarılmış olarak bulunan sevgililerin 18-25 yaş aralığında olduğunu belirlediklerini söyledi.İskeletlerden birinin kadın ve ona belinden sarılmış bulunan diğer iskeletin ise bir erkeğe ait olduğunu belirten Ülker, bu mezarın Arkeoloji dünyası için çok duygusal bir buluntu olduğunu ifade etti.

Arkeopark proje sorumlusu Arkeolog Ersin Çelikbaş ise bir ev yapı kalıntısı içinde ortaya çıkan bu mezardaki Parion sevgililerinin sonsuza dek birbirinden ayrılmak istemeyen 2 genç aşığa ait olduğunu düşündüklerini belirtti. Çelikbaş ayrıca ?Bu buluntudaki Parion aşıklarının sevgisine hürmeten mezarlarını korumalı bir cam fanusla sonsuza dek muhafaza etmek ve görülmesine imkan sağlamak istiyoruz? dedi.

Belki birbirine kavuşamadıkları için, belki de sonsuza dek birlikte olmaları için aynı mezara gömülmüş olsunlar; Parion aşıkları buluntusu bize binlerce yıl sonra yine aşkın ölümsüzlüğünü anımsattı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir