Pazar Pazarı, Cuma Pazarının Yerine Taşındı

Pazar Pazarı, Cuma Pazarının Yerine Taşındı
07 Mart 2010

Çanakkale?de yıllardır Barbaros İlköğretim Okulu karşısındaki bölgede kurulan pazar pazarı, vatandaşların talepleri doğrultusunda belediye meclisinde alınan kararla kaldırılarak Cuma pazarının bulunduğu yerde kuruldu. İlk gün yaşanan kargaşada yasak olmasına rağmen ilçelerden gelerek pazarda satış yapmak isteyen köylülerle zabıta ekipleri arasında tartışma yaşandı.

Çanakkale Belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda Pazar pazarı sabah saatlerinden itibaren Cuma pazarının bulunduğu alanda kurulmaya başlandı. Sabah erken saatlerden itibaren daha önce kendilerine belirtilen yerlerde tezgah açmaya başlayan pazarcılar yeni yerlerini bulmakta zorluk çekti. Zabıta ekiplerinin yardımlarıyla yeni yerlerine yerleşen pazarcılar, üzeri kapalı bir alanda satış yapmanın hem kendileri, hem de vatandaşlar için iyi olacağını belirttiler.

İLÇE DIŞINDAN GELEN KÖYLÜLER PAZAR YERİNDEN ÇIKARILDI

Öte yandan alınan karar gereği pazar yerinde satış yapacak esnafların Çanakkale il merkezinden olma zorunluluğunun bulunması sebebiyle zabıta ekipleri denetim yaptı. Yapılan denetimlerde Ezine ve Bayramiç içlerinin çeşitli köylerinden pazara satış için gelen köylüler uyarılarak pazar yerinden çıkmaları istendi. Buna direnen köylüler pazar perinden çıkmak istemeyince zabıta ekipleri ürünlere el koymak zorunda kaldı. Ürünlerine el konmasıyla gözyaşlarına hakim olamayan köylüler büyük emek sarf ederek dağlardan topladıkları ürünlerinin kendilerine geri verilmesini istedi. Ancak ekipler verilen ürünlerin yeniden pazar yerine getirilip satılmaya çalışıldığını belirterek buna izin vermeyerek araçla depoya götürdü. Uzun süre zabıta noktasında gözyaşı döken köylüler, ?Bizim ekmek paramız bu. Saatlerce dağlardan bu ürünleri ellerimizle topladık. Ürünlerimizin geri verilmesini istiyoruz? diyerek tepki gösterdi.
Öte yandan pazar yerinde satış yandan diğer satıcılar ise yapılan uygulamayı desteklediklerini belirterek, ?Bizler bu yerler için belediyeye ciddi oranda yer parası ödüyoruz. Onlar ise hiç para ödemeden devlete de vergi vermeden satış yapıyorlar. Belediyenin bu uygulamasını destekliyoruz? dediler.

VATANDAŞLAR KÖYLÜLERİN GİTMESİNDEN ŞİKAYETÇİ

Bu arada pazar yerinde satış yapan köylülerin bölgeden uzaklaştırmasına tepki gösteren vatandaşlar ise doğal ortamdan gelen ürünleri satan kişilerin buradan uzaklaştırılmasını tepki göstererek, ?Bizler bu ürünleri almak için pazara geliyoruz. Hormonsuz ve doğal ortamda yetişen ürünleri bundan sonra nasıl alacağız. Belediyenin bu kişilere de belirli günlerde burada satış yapmasına için vermesi gerekir? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir