Pazarlarda Bağırarak Satış Yapmanın Yasaklanması Esnafı Kızdırdı

Pazarlarda Bağırarak Satış Yapmanın Yasaklanması Esnafı Kızdırdı
03 Ocak 2012

Kamuoyunda “Hal Yasası” olarak bilinen “Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun”un 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girmesi Çanakkale pazarındaki esnafı kızdırdı.

Yıllardır babadan kalma yöntemlerle pazar yerlerinde satış yaptıklarını belirten esnaf, “Bizler bağırmadan satış yapamayız. Bu bir alışkanlık. Ürünümüzü vatandaşa gösterebilmek için bunu yapmak zorundayız. Ayrıca bağırarak stres de atıyoruz. 50 TL para cezayı ödeyelim, bağırmaya devam edelim. Bizi bundan mahrum etmeyin” dedi.

Çanakkale Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri de pazar yerinde esnafı dolaşarak yeni yasa hakkında bilgilendirme yaptı. Yasanın 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlülüğe girdiğini belirten zabıta ekipleri bağırarak satış yapılması halinde 50 TL idari para cezası kesileceğini söyledi.

BAZI ESNAF YASAYI OLUMLU BULDU
Öte yandan, esnafın büyük kısmı bağırarak satış yapmaktan yana olduklarını belirtmelerine rağmen bazı esnaf ise yasayı destekledi. Bağırmadan da satış yapılabileceğini belirten esnaf, “Müşteri zaten hangi malı neden alacağını biliyor. Onlarda bağırmamızı istemiyor. Yüksek ses sebebiyle akşam olduğunda başımız ağrıyor. Yeni yasa ile kafamızın ağrısı da geçecek” dediler.

İHA

Yorumlar...
  • eliya
    04/01/2012 00:37

    bagirmadan mal satilir ama pasarin canliligi bagirmaktan gelir basi agriyan da cok nasli galiba

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir