Perşembe Konuşmalarının Konuğu Oral Kaya…

01 Kasım 2016

Çanakkale Pan Görsel Kültür Derneği, bu hafta Troya Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oral Kaya’yı davet ediyor.

3 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Pan Görsel Kültür Derneği’nde gerçekleştirilecek olan etkinlikte, rüzgar enerjinin anavatanı “Danimarka” konuşulacak. Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya’nın deneyimlerininde aktarılacağı geceye herkes davetlidir.

Söyleşi Hakkında Notlar
“Danimarka’da 1975 yılında anti nükleer hareket farklı bir model geliştirdi. Bir okulun öğretmen ve öğrencileri bir araya gelerek, el ele vererek o güne kadar düşünülmemiş bir şey yaptılar. Kendi okullarının ihtiyacı olan elektriği üretmek üzere bir rüzgar değirmeni inşa etme kararı aldılar. Devletlerinin kendilerine dayattığı “nükleer enerjiye ihtiyacımız var” sözünün geçerli olmadığını ispatlamaya çalıştılar. Sürece birden çevrede yaşayan insanlar da dahil oldu. Gönüllüler geldi ve herkes kendi emeğini kendi becerisini ortaya koydu. O güne kadar adı endüstriyel alanda bile telaffuz edilmeyen bir Rüzgar Enerjisi Değirmeni inşa ettiler.
Bu süreç birden tüm kıta Avrupa’sında yeni bir harekete önderlik etti. “Enerji demokrasisi” gibi bir kavramı topluluklar tartışmaya başladılar. Özellikle nükleer enerjiye karşı başlayan bu hareket sonrasında tüm fosil yakıtlara karşı gezegeni koruma ve iklim değişikliğine karşı bir eyleme dönüştü. Yerelde tüketim için yerelde üretim kavramları her alanda gelişmeye başladı. Danimarka’da 1975 yılında bir avuç barış sever, doğa sever ve sevgi dolu öğretmen önderliğinde başlayan bir hareket, dünya genelinde kendine yer buldu. Bugün o rüzgar değirmeni halen elektrik üretiyor. O okulun yeni öğretmenleri de Afrika’da elektriği olmayan köylere öğrencileri ile birlikte seyahatler düzenliyor ve o köylerin de elektriğe kavuşması için birlikte çalışıyorlar.”

oralkaya
ORAL KAYA Kimdir?

2009- Günümüz, Troya Çevre Derneği Yönetim Kurulu Başkanı görevini yapmaktadır.
EĞİTİM
Siyasal Bilgiler Fakültesi
Çalışma Ekonomisi Bölümü
1983-1989
Mashav Bursu ile Tel Aviv Üniversitesi
Weitz Centre Studies for
Development 2009
YABANCI DİL
İngilizce
Almanca

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir