Play Station Kafe İşletmecileri: “Yolsuzlukların Faturasını Bizden Mi Çıkaracaksınız?”

11 Şubat 2014

Çanakkale’de Play Station oyun salonu işletmecileri, son zamanlarda artış gösteren işgaliye harcı ve eğlence vergilerini protesto etti. Eylemde yanlarında getirdikleri Play Station oyun konsolunu kıran işletmeciler; “Çanakkale Belediyesi, Bakanlar Kurulu’nda alınan artış kararı için Esnaf oda başkanları ile toplantı yaparak bu adaletsizliğe dikkat çekmiş ve konunun iptali için yargıya taşımıştır. Gazetelerden öğrendiğimiz kadarı ile işgaliye harcındaki fahiş artışın Ak Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş’in çabaları ve görüşmeleri ile kaldırıldığını duyuyoruz. Ancak açıklanan resmi Bakanlar Kurulu Kararı ya da resmi gazete yayını henüz yok. Daniş’e sormak isteriz bu bakanlar sizin partinizin, hükümetinizin bakanları değil mi? Yerel seçimler öncesi oy oranını yükseltmek için oynanan bir tiyatro kokusu var sanki. Önce boz sonra tamir et. Soruyorum iktidara, yolsuzlukların faturasını bizden, küçük esnaftan mı çıkaracaksınız? Bu konunun takipçisiyiz, kesin bir çözüm için yargıya başvurarak elimizden geleni yapacağız.” diyerek tepki gösterdiler.

Bakanlar Kurulu kararı ile Çanakkale’de yüzde 500 artış gösteren eğlence vergisi, Play Station oyun salonu işletmecileri tarafından protesto edildi. Bugün Çanakkale Savaşları’ndan kalma top mermisi önünde toplanan işletmeciler, gazetelerde çıkan haberlerde işgaliye harcındaki fahiş artışın Çanakkale Ak Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Daniş tarafından engellendiğinin belirtildiğini, fakat bu konu hakkında hiçbir resmi kararın açıklanmadığını ifade ettiler. Eğlence vergisi nedeniyle bazı oyun salonlarının kapandığını belirten işletme sahiplerinden Evren Kızoğlu; “Bizler Çanakkale’deki Play Station oyun salonu işletmecileri olarak çok zor durumdayız. Alınan Bakanlar Kurulu kararı ile işletmelerimize ait ilk makineden 5 TL, sonrasındaki her makine için ise 3 TL vergi alınması kararlaştırılmıştır. Örnek vermek gerekirse, oyun salonunun günlük eğlence vergisi 71 TL, aylık 2.130 TL, yıllık 25.915 TL’dir. Bunun dışında gelir vergisi ve kira stopaj vergileri de cabası. Çanakkale Belediyesi, Bakanlar Kurulu’nda alınan artış kararı için Esnaf oda başkanları ile toplantı yaparak bu adaletsizliğe dikkat çekmiş ve konunun iptali için yargıya taşımıştır. Gazetelerden öğrendiğimiz kadarı ile işgaliye harcındaki fahiş artışın Ak Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş’in çabaları ve görüşmeleri ile kaldırıldığını duyuyoruz. Ancak açıklanan resmi Bakanlar Kurulu Kararı ya da resmi gazete yayını henüz yok. Daniş’e sormak isteriz bu bakanlar sizin partinizin, hükümetinizin bakanları değil mi? Yerel seçimler öncesi oy oranını yükseltmek için oynanan bir tiyatro kokusu var sanki. Önce boz sonra tamir et. Yapılmak istenen nedir? Biz küçük esnafların yükünü arttırarak işsizler ordusuna bizleri de dahil etme çabası nedendir? Bu yük altında eziliyoruz, bazı arkadaşlarımız iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı. Soruyorum iktidara, yolsuzlukların faturasını bizden, küçük esnaftan mı çıkaracaksınız? Bu konunun takipçisiyiz, kesin bir çözüm için yargıya başvurarak elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından, yanlarında getirdikleri oyun konsolunu kıran işletme sahipleri olaysız bir şekilde eylemlerine son verdiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir