Polonyalı Çiftçiler Gülpınar’da Ürettiler

Polonyalı Çiftçiler Gülpınar’da Ürettiler
28 Mayıs 2013

Gülpınar’da bulunan 3 Polonyalı organik çiftçi, ülkelerinin tanıtımını yaptılar. Avrupa Birliği gönüllü programı çerçevesinde Gülpınar’da çiftçilere yardımcı olmak ve deneyim paylaşımı gerçekleştirmek için bulunan üç çiftçi yerel yemeklerini yaptı ve ülkeleriyle ilgili tanıtım filmleri gösterdiler.

Troya Çevre Derneği’nin bir projesi ile yerelde çiftçiler deneyimlerini paylaştı ve gönüllü çalışması gerçekleştirdiler. Bu amaçla Gülpınar beldesinde bulunan 3 Polonyalı organik çiftçi, yereldeki organik üreticiler ile bahçe ve tarlalarda birlikte çalışarak, deneyimlerini paylaşma imkanı buldu. Dernek Başkanı Oral Kaya, yaptığı konuşmada, bu sürecin Gülpınar için Avrupa’ya açılması olarak algılanması gerektiğini ifade etti.

Çanakkale’de iklim değişikliği ve tarıma etkileri alanında çalışmalar yapan Troya Çevre Derneği, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Ulusal Ajans’ın katkıları ile Tarım ve Organik Üretim Yapan Çiftçilerin deneyimlerini ve kültürlerini paylaşma üzerine yazmış olduğu proje ile Polonya ile ortaklık kurdu. Bu proje çerçevesinde bu ay Gülpınar’a gelen ve Polonya’da organik üretim gerçekleştiren üç çiftçi, burada kendileri gibi direkt bahçe ve tarlalarda organik üretim yapan köylülerle aynı bahçelerde çalışarak kendi deneyimlerini arttırdıkları gibi, aynı zamanda ülkemizdeki uygulamaları da yerinde görme imkanı bulabildiler. Kültürel değişim amacıyla Gülpınar’da Polonya-Türkiye dostluk günü gerçekleştirildi. Polonya’dan gelen üç çiftçi yerel yemeklerini yaptı ve ülkeleri ile ilgili tanıtım filmleri gösterdiler. Kendi üretimleri ile ilgili broşürler dağıttılar. Geçtiğimiz sene farklı bir proje çerçevesinde Gülpınar’dan Yunanistan’a zeytin üretimini incelemek üzere giden üç çiftçi ise aynı yerde Türk ve yerel yemeklerden oluşan bir masa kurdular. Gülpınar köylüleri, bu etkinlik ile Polonya ve Yunanistan hakkında bilgi sahibi oldular.
Etkinlikte bir konuşma yapan Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya “Amaç her şekilde kültürlerin ve zenginliklerin paylaşılması. Bugün Polonya ile bir dostluk köprüsü kurdunuz. Sizin orada dostlarınız var. Aynı şekilde geçen yıl Yunanistan’a yapılan ziyaret sonrasında kurulan dostluklar gibi. Bu sürecin ilerde ticari ilişkilere de yansıyacağından eminiz. Belki sizler yarın Yunanistan veya Polonya’ya gideceksiniz. Orada sizlerin dostları olduğunu bileceksiniz. Hepsinden önemlisi bu proje ile sizler gibi tarlada bahçede üretim yapan çiftçilerin neler yaptığını, nasıl yaptığını kendi bahçenizdeki uygulamalar ile gördünüz. Bu deneyimi şimdi üç arkadaşımız Polonya’ya giderek orada görecek ve yaşayacak. Farkında iseniz, Gülpınar hızlı bir şekilde Avrupa kapılarını zorluyor. Bu ilişkilerin devamı ile daha da gelişeceğine inanıyoruz” dedi.

Polonya-Türkiye Dostluk Gününe katılan Gülpınarlılar, özellikle Polonya yemeklerinin tadına bakarak dostluğun uzun sürmesi temennisinde bulundular.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir