Profesyonel Aşçılar Derneği Bozcaada Yerel Tatlar Festivaline Katıldı

Profesyonel Aşçılar Derneği Bozcaada Yerel Tatlar Festivaline Katıldı
16 Eylül 2014

Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği, Bozcaada’da 13-14 Eylül tarihinde 4’ncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Yerel Tatlar Festivaline katıldı. Festival katılımı ve orada yaptıkları çalışmalara ilişkin olarak basın açıklaması yapan Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği Başkan yardımcısı Osman Demirci, “Festival ilimizin Bozcaada’mızın yerel tatlarını, yerel lezzetlerini tanıtmak için önemli bir fırsat oldu. Bizim orada dernek üyelerimiz Recep Oral ve Emre Emiral ile birlikte geniş bir tanıtım ve ilimizin farklı yemeklerin, lezzetlerini değerlerini sunma imkanımız oldu. Başarılı ve güzel bir organizasyon oldu. Biz bu festivali düzenleyen ve festivalde emeği olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu çalışmaların sürekli ve kurumsal hale gelmesini temenni ediyoruz. Festival Kurumlarımız ve derneklerimiz için başarılı bir açılım oldu” dedi.

Dernek Başkan yardımcısı Osman Demirci festivalle ilgili olarak “Bölgemizin en önemli ürünü deniz ürünleri. İlimiz deniz ürünlerinin ikramında ve deniz ürünleri mutfağında çok geniş bir birikime sahip. Bölgemiz zeytinyağımızla, sebze meyvelerimizle, tatlılarımızla, hamur işlerimizle oldukça zengin. Aynı zamanda da çok tarihsel bir birikimimiz var. Bizler bölgemizin Gastronomisini, lezzetlerini, mutfağını dünyaya tanıtmak ve duyurmak istiyoruz. Bu amaçla da festivallerde, fuarlarda, organizasyonlarda ilimizi ve mutfağımızı tanıtıyoruz. Çanakkale ve özellikle adalarımız sağlıklı ürünleri, kalp dostu ürünleri ve organik tarımı ile tanınıyor. Bizler de bu özelliklerimizi ön plana çıkarmaya ve tanıtmaya çalışıyoruz” dedi..

Demirci son olarak “Bu festivaller, bu organizasyonlar oldukça önemli. Bu çalışmalarımızı dünyaya taşımak, lezzetlerimizi tüm dünyaya anlatmak istiyoruz. Özellikle 2015 yılında ilimizin Çanakkale Zaferinin 100. Yılında bu değerlerimizi çok geniş etkinliklerde tanıtmak istiyoruz. Bu organizasyonlar bizim için önemli bir adım. Önemli bir tecrübe. Bu çalışmalarımızı genişletmek, ölçeğimizi büyütmek istiyoruz. Çünkü Çanakkale’nin değerleri tüm dünyaya tanıtılmalı. Çanakkale bölgesinde tarihiyle, tabiatıyla, mutfağıyla, kültürüyle, arkeoloji alanlarıyla çok büyük bir hazine. Bizler de bu hazineleri gün ışığına çıkarmak tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu vesileyle tekrar Başta Kaymakamımız olmak üzere bizlere destek veren, Bozcaada Turizm İşletmeleri derneği (BOZTİD) başkanımız Yahya Göztepe bu festivali organize eden yöneticilerimize, kamu kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, meslek odalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu başarılı ve verimli çalışmalarımızın sonuçlarından tüm ilimizin, ülkemizin yararlanmasını temenni ediyoruz” dedi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir