Rektör Laçiner’den Vakıf Üniversitesi Açıklaması

15 Ağustos 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner “Çanakkale’de 2. Üniversite” tartışmaları hakkında bir açıklama yaptı.

Çanakkale’de ÇOMÜ dışında yeni üniversiteler kurulmasını en çok destekleyen ve bu konudaki görüşlerini kamuoyunda sıklıkla dile getiren bir kişi olarak kendisinin ve kurum olarak ÇOMÜ’nün yeni bir üniversiteye karşı olmasının düşünülemeyeceğini belirten Prof. Dr. Laçiner, ancak yeni üniversite konusunun kişisel çekişmelerde istismar edilmesinin düşündürücü olduğunu ifade etti. Prof. Laçiner sözlerini şöyle sürdürdü: “Görevden alınmış eski bir Vakıf yöneticisi geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir basın açıklamasında “Hüseyin Akif Terzioğlu Üniversitesi” projelerinin olduğunu belirterek, merhum Hüseyin Akif Terzioğlu’nun adını ilelebet yaşatacaklarını vurgulamıştır. Aynı kişi Çanakkale’ye ikinci bir üniversite kurmayı planladıklarını ve üniversite kuruluşunun 3’te 1’ini vakıf olarak karşılayabilme olanaklarının olduğunu söyleyerek, iş adamlarına seslenmiştir. Çanakkale’de devlet veya vakıf ikinci hatta üçüncü üniversitenin kurulması ÇOMÜ olarak bizleri sevindirir ve işlerimizi kolaylaştırır. Ancak bu konunun Vakıf’ta yaşanan iç çekişmelerde istismar edilmesi bizleri ve Çanakkale eğitim dünyasını rahatsız etmektedir” dedi.

Rektör Laçiner, Hüseyin Akif Terzioğlu isminin sonsuza kadar nasıl yaşatılacağını kendisinin kurmuş olduğu Vakfın arkasında bıraktığı vasiyetname ve Vakıf Senedi ile belirlediğini de belirterek, “Vakıf Senedi’nin 16. Maddesinde ise “Kurulması için arsa bağışında bulunduğum Üniversite veya Yüksekokul Vakfın gelirinden her sene %20 nispetinde istifade edecektir” denmektedir. Bu madde açıkça göstermektedir ki Hüseyin Akif Terzioğlu’nun bir üniversitesi vardır ve o üniversite Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’dir. Bundan sonra kurulacak olan ikinci veya üçüncü üniversiteler Hüseyin Akif Terzioğlu’nun değil, ondan sonra gelenlerin arzusu olacaktır. Buna rağmen bizler Çanakkale’de bir vakıf üniversitesinin kurulmasını teşvik eder ve destekleriz. Lakin “ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz”. Vakıf gelirleri ile ikinci üniversite kurma önerisini ortaya atanların geçmişte mevcut üniversiteye ne gibi bir katkıda bulundukları, gelecekte yeni bir üniversiteye herhangi bir katkıda bulunup bulunmayacakları konusunda bizlere fikir verecektir. Ne yazık ki ÇOMÜ, Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı’ndan hak ettiği destek ve katkıyı bugüne kadar görememiştir ve bunun da en önemli sorumlusu eski Vakıf yöneticileridir. Vakıf, Üniversitemiz açısından kötü yönetilmiştir, 16. Madde’de açıkça ifade edilen % 20’lik payı dahi kendisinden kaçırılmıştır. Vakıf eski yöneticiler döneminde ÇOMÜ’ye yok sayılabilecek bir mertebede maddi katkı sağlamıştır. Yaklaşık 20 yıllık süre içerisinde Vakfın Üniversitemize verdiği katkı Üniversitemizin tek bir yıllık bütçesinin 250’de birine bile denk gelmemektedir. Bu rakam ile Üniversitemizde donanımlı bir tek sınıfı tamamlamak dahi zordur. Kısacası Üniversitemiz Vakıf’tan beklediği yasal ve ahlaki katkıyı bugüne kadar görememiştir” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner açıklamasında ÇOMÜ’nün Çanakkale şehrinden de istenilen katkıyı bir türlü elde edemediğini de belirterek, “Ne yazık ki bu konuda da beklentilerin çok gerisindeyiz. Bolu, Muğla, Kayseri gibi iller üniversitelerine sahip çıkarken Çanakkale kenti Üniversite’nin bir tek fakültesini dahi yapmış değildir. Bu da bizler için üzüntü vericidir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Laçiner mevcut üniversitenin ihtiyaçları ortada iken vakıf kaynakları ile bir vakıf üniversitesi kurulmasının tam anlamıyla bir israf olacağını, ayrıca iddia sahiplerinin geçmiş karnelerinin de bu iddialarını ciddiye almayı güçleştirdiğini ifade ederek, “Eğer Hüseyin Akif Terzioğlu ismini ilelebet yaşatmak isteyen biri varsa O’nun üniversitesi buradadır. Gelsin buyursun ÇOMÜ’ye her türlü katkıyı sağlasın. Eğer bu kişilerin maksatları Çanakkale’de Üniversite’nin büyümesi ise, mevcudun ihtiyaçları dağlar kadardır. Bu ihtiyaçlar dururken gidip hali vakti yerinde kişiler için bir paralı üniversite kurmanın anlamı yoktur” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir