Ressam Özdemir Yemenicioğlu Çocuklarla Buluştu

22 Haziran 2011

Çanakkale Belediyesi ve Mavitay Çocukların Kültür Evi işbirliğiyle düzenlenen Çanakkale Yazar ve Sanatçı Buluşmaları kapsamında 22 Haziran 2011 Çarşamba günü ressam Özdemir Yemenicioğlu çocuklarla buluştu.

7-9 ve 10-12 yaşlarında 40 çocuğun katıldığı etkinlik Özdemir Yemenicioğlu’yla çocukların sohbetiyle başladı ve farklı tekniklerin kullanıldığı iki özel atölye çalışmasıyla sona erdi.

Özdemir Yemenicioğlu Kimdir?
1940’da Balıkesir’de doğan sanatçı; Balıkesir Devlet Güzel Sanat Galerisi Müdürlüğünde resmi olarak görevinin yanı sıra sanatsal çalışmalarını yaptı.

1986 yılında Avusturya hükümetinin verdiği bursla Salzburg Yaz Akademisinde ‘RAİMUND ÇİKE’ ile çalıştı.

1991 yılında kendi imkanları ile yine Salzburg Yaz Akademisi’ nde ‘SURÇEN BÖTCHER’ ile çalışmalar yaptı. Halen Balıkesir’ de kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Özdemir Yemenicioğlu, Anadolu Uygarlıklarından günümüze ulaşan değerli, insanlığın çağlar boyunca oluşturduğu tarihsel tortu olarak gördüğünü ve bu kaynaktan beslendiğini ifade eder.

Binlerce yıllık tarihi ile Anadolu Uygarlıklarının zengin birikimini sanatçının resimlerinde kadın kimliği ile biçimlenir.

Yemenicioğlu’ nun resimlerinde; bereketin, üretkenliğin ve doğurganlığın simgesi olan Ana Tanrıça imgesi, çağdaş bir yoruma ulaşır. Sanatçının coşkulu tavrının yanı sıra, malzeme kullanışındaki çeşitlilik de anlatımını güçlendiren özelliklerinden biridir.

Anadolu’nun tarihsel ve kültürel değerlerine sahip çıkarken, sanatını plastik anlamda da evrenselliğe taşımayı hedefleyen Özdemir Yemenicioğlu imgelemini tüm içtenliğiyle tuvallerine yansıtıyor. [Kaynak: turkishpaintings.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir