“Rio Del Rey” Adlı Otel Gemisi Törenle Denize İndirildi

“Rio Del Rey” Adlı Otel Gemisi Törenle Denize İndirildi
28 Eylül 2008

Çanakkale’nin Gelibolu Tersanesi’nde yapımı tamamlanan “Rio Del Rey” adlı otel gemisi törenle denize indirildi.

Aksoy Denizcilik Şirketi’ne ait Gelibolu Tersanesi’nde yaklaşık altı ayda yapımı tamamlanan 70 metre boyunda, 30 metre genişliğinde bin ton ağırlığında petrol arama şirketlerinde çalışan personelin dinlenmesi, uyuması ve çeşitli sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan ve İsviçre’deki bir şirket için yapılan “Rio Del Rey” adlı otel gemisi törenle denize indirildi. Törende bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Türk denizcilik sektörünün örnek bir tersanesinde yapılan törene katılmaktan herkes gibi büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Bu törenle Türk denizciliğinin parlak geleceğine olan umudumuz ve inancımız pekişmektedir. Biliyoruz ki denizcilik sektöründe olumlu gelişmeler Türkiye ekonomisinin dünya sıralamasındaki yükselişinin teyidi mahiyetindedir” dedi.
Denizciliğin çok boyutlu ve kompleks bir bütünlük gösterdiğini, bu sektörün ana biriminin ana hücresinin gemi olduğunu söyleyen Vali Kırlı, şöyle konuştu: “Gemi denizde hareket etmenin, çalışmanın, yararlanmanın birinci koşuludur. Balıkçılıktan deniz ticaretine, deniz ulaşımından kıyı savunmasına kadar tüm alt sektörlerde gemi esas hareket vasıtasıdır.”
Kırlı ayrıca, denizcilik sektörünün gelişmesi ve kalkınmasının, deniz ekonomisinin güçlenmesinin, deniz hak ve menfaatlerimizin korunması, deniz ulaşımı ve ticaretinin geliştirilmesinin ilk önce gemicilik ve gemi yapım sanayiinde gerçekleştirilecek ilerlemeye bağlı olduğunu söyledi. Türkiye’de ve Gelibolu ilçesinde gemicilik sanayinde sevindirici gelişmeler olduğunu belirten Kırlı, şöyle konuştu: “Gelibolu’nun yakın gelecekte gemi yapım sanayinin önemli merkezlerinden biri olacağı hemen hemen kesinleşmiş
bulunuyor.”

Aksoy Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aksoy ise 133 kişiye hizmet verecek “Rio Del Rey” adlı gemide mutfak, yemek salonu, hastane, dinlenme ve spor salonları gibi tüm sosyal ihtiyaçlara cevap verecek imkanların bulunduğunu söyledi. Aksoy, gemi inşa sektörünün sadece çeliğin kesilip işlenmesinden ibaret olmadığını, bünyesinde mekanik, elektrik, elektronik, hidrolik gibi disiplinleri de bulunduran dolayısıyla tüm bu yan sanayiyi de destekleyen çok yönlü bir sanayi olduğunu ifade etti.
Konuşmaların ardından ‘Rio Del Rey’ adlı otel gemisi denize indirildi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir