‘RUS’ isimli yelkenli yatta kaçak göçmenler yakalandı

23 Kasım 2015

Bozcaada Yat Limanı’nda 10 gün bağlı bekleyen yelkenli bir yattan şüphelenen Sahil Güvenlik ekipleri, söz konusu “RUS” adlı yatı takibe aldı.
Geçen çarşamba günü, yat Bozcaada Limanı’ndan denize açıldı ve Akvaryum Koyu’na demir attı. Bir gün sonra ise demir alarak Tavaklı İskelesi Mevkii’ne harekete geçen yat, TCSG 16, TCSG 23, TCSG 308 numaralı Sahil Güvenlik botları tarafından takibe alındı. Tavaklı İskelesi’nden Suriye uyruklu 84 kaçağı alarak Yunanistan’ın Midilli Adası’na doğru hareket etmeye başlayan yat, Sahil Güvenlik ekiplerince durduruldu. Tüm bu anlar, Sahil Güvenlik tarafından termal kamera ile görüntülendi. 84 kaçak ile organizatör olduğu belirlenen Ukrayna uyruklu dört kişi yakalandı.
Yakalanan kaçaklar Ayvacık İlçesindeki Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. Gözaltına alınan Ukrayna uyruklu dört zanlı, Ezine’de sevk edildiği adliyede tutuklandı. Kaçak göçmen kaçakçılığında kullanılan ‘RUS’ isimli yelkenli yat ise yediemin olarak Yeniköy Su Ürünleri Kooperatifi yetkililerine teslim edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir