Rusya Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu Vali Ahmet Çınar’ı Ziyaret Etti

Rusya Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu Vali Ahmet Çınar’ı Ziyaret Etti
10 Eylül 2014

Rusya Federasyonu’nun Türkiye Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov ve İstanbul Başkonsolosu Alexey V. Yerhov, Vali Ahmet Çınar’ı beraberlerindeki heyetle birlikte ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Büyükelçi Karlov, Çanakkale gibi çok güzel bir kentte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti ve “Sayın Valiye, böylesine güzel bir kentte bizi kabul ettiği için teşekkür ediyorum. Son zamanlarda ülkelerimiz arasındaki ilişkiler başarılı bir seviyede sürüyor. Bu ilişkilerin siyasi, ekonomik ve kültürel bütün temaslar dahil olmaktadır. Özellikle ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler bölgesel olarak da büyük önem taşımaktadır. Bu vesile ilinizin sakinlerine başarı ve iyi bir yaşam dilemek istiyorum ve bütün Çanakkalelileri Rusya’ya davet ediyorum. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Başkanımız Sayın Putin arasında yakın bir tarihte gerçekleştirilecek bir ziyaret de söz konusudur. Bu ziyaretin de ikili ilişkilerimizin daha da gelişmesine katkı vereceğinden şüphe duymuyorum” dedi.

Vali Ahmet Çınar ise “Sayın Büyükelçi ve İstanbul Konsolosuna ziyaretlerinden ötürü teşekkkür ediyorum. Bu tür ziyaretler devletlerimiz arasındaki ilişkilerin daha iyi olmasında önemli bir özelliğe sahiptir. Sayın Büyükelçi, bu yıl Türkiye’ye Rusya’dan yaklaşık dört milyon turistin geleceğinden bahsetti. Ayrıca Çanakkale ile Rusya’da bir şehrin kardeş şehir olmasının Çanakkale için iyi olacağı görüşünde olduğunu ifade etti. Bu teklife teşekkür ettiğimi kendilerine söyledim ve bu yönde bir çalışma yapacağımıza dair söz de verdim. Ülkelerimiz arasında ticaret hacmi bugün için otuz iki milyar dolardır. Sayın Büyükelçi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in birbirlerine, 2020 yılına kadar bu hacmi yüz milyar dolara çıkarma sözü verdiklerini bize söyledi. Yakın zamanda gerçekleşecek ziyaret sırasında Sayın Putin’in ?Bu artış için neler yaptınız?’ diye kendisine soru soracağından emin olduğunu sözlerine ekledi. İlişkilerin ticaret hacmi de dahil artması hepimizin arzusudur. Rusya bizden özellikle tarımsal ürünler talep etmektedir ve Çanakkale ekonomisi de büyük ölçüde tarıma dayalıdır. Çanakkale ve ülkemiz tarımsal ürünlerinin ihracatı ilişkileri geliştirir. Halklarımızın da karşılıklı olarak ilişkide olması bu gelişmelere katkı sağlar” dedi.

Ziyaret sırasında Vali Ahmet Çınar’a Büyükelçi Karlov, Moskova’yı anlatan ve tanıtan bir kitap, İstanbul Başkonsolosu Yerhov ise boyalı bir ahşap tabak hediye etti. Vali Çınar da bu hediyelere birer seramik tabak ve Piri Reis’i anlatan minyatürlerle bezeli birer kitap ile karşılık verdi.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir