Rusya Federasyonu’ndan Özacar’a Anı Madalyası

23 Ekim 2015

Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği Bilim ve Kültür Merkezi Başkanı Enver Şeyhov ile yardımcısı Notig Guliev’i makamında misafir etti. Başkanlık makamında sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, aynı zamanda Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki müsteşarlarından olan Şeyhov, Rus-Türk diplomatik ilişkilerinin tesisinin 95. yıldönümü anısına verdiği katkılar nedeniyle ülkesi adına Özacar’a madalya takdim etti.

Özacar, Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilere katkıda bulunması sebebiyle 95. yıl anısına Türkiye’de bu madalyayı alan ilk belediye başkanı oldu. “Dünyada barışa hasret olunan bir dönemde ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerinin artarak ilerlemesini arzu ediyoruz” diyen Başkan Özacar, misafir heyete teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı:
“Biz her zaman şunu söylüyoruz. Ne olursa olsun komşuluk değişmeyeceğine göre dünyanın hangi bölgesi olursa olsun komşular arası ilişkilerde dostluk ve barış kalıcı olmalı. Ülkeler ve halklar arası barışın ve dostluğun hakim kılınması dileğimle, dünya yok olmadan insanlık birbirini anlasın ve bu temennilerimiz hayata geçerek kalıcı olsun.”

Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği Bilim ve Kültür Merkezi Başkanı Enver Şeyhov, Gelibolu’nun kendileri için çok önemli bir yerinin olduğuna dikkat çekerek, 1921 ve 1922 yılları arasında gerçekleşen Bolşevik isyanından sonra 25 bin Rus vatandaşının 13 ay süre ile Gelibolu’da kaldığını vurguladı.

Şeyhov konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle sizlere bizim halkımızın bu şehirdeki anılarına iyi baktığınız için çok teşekkür ediyoruz. Sizlere Dışişleri Bakanlığımız adına takdim ettiğimiz bu nişaneyi, önce ülkeler arası, sonra halklar arası hem de dünya barışına katkı sağlayacak bir madalya olarak düşünüyoruz. Hem ülkemiz adına hem de insanlık adına doğru şeyleri yaptığımıza inanıyoruz. Diliyoruz ki tüm dünyada barış hakim kılınsın”

Ziyaret sonunda Belediye Başkanı Özacar, Rus müsteşarlara ilçeyi simgeleyen plaket ile Gelibolu’nun tarihini anlatan kitaplar ve çeşitli hediyeler sundu.

Rus heyet ilçede bulunan Rus Anıtı’nı da ziyaret ettikten sonra Gelibolu’dan ayrıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir