Sabri Akar, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

Sabri Akar, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu
23 Mayıs 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Mahrukatçılar” sergisinin paralelinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında 21 Mayıs 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Bir Kömürcünün Anıları” sohbet konusu ile kömürcü esnaflarından Sabri Akar oldu.

13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen Soma faciasında kaybettiğimiz madencilerin anılması ile başlatılan sohbette Çanakkale’deki kömür satışları ve tüketimi üzerinden sohbet gerçekleştirildi. 1999 senesinde göç ettiği Çanakkale’de o dönemlerde %90 oranında Çan kömürü tüketildiğini söyleyen Sabri Akar, Çan kömürünün kükürt oranının standartlardan yüksek olduğunu, her sezon başlangıcında satışının yasaklanmasına rağmen bir süre sonra ilgili kurumlarca satışının serbest bırakılması üzerine kentte sattıklarına değindi. Akar, yaptığı piyasa araştırmaları sonucunda kükürt oranı yerli kömüre göre çok düşük olan ithal kömürünü keşfettiğini, böylece hava kirliliğinin de önlenmesine katkısı olan ithal kömür satışının arttırılmasına yönelik çalışmalar içine girdiğini söyledi. Çanakkale’deki kömür satışının doğalgaz kullanımı ile 3000 tona kadar düştüğünü belirtirken doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ile bu oranların daha da azalacağını belirtti. Kömür satışı yapan esnafların da anıldığı sohbette kömür satışının azalması ile beraber esnafların da yok olmaya başladığını sözlerine ekledi. Sohbet, kentte kömür sağlayan diğer kömürcü esnafların anılması, konukların da katkı ve katılımı ile sona erdi.

“Kente Şahmarancı Geliyor”
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 28 Mayıs 2014 Çarşamba saat 18.00’da Tacettin Toparlı ile “Kente Şahmarancı Geliyor” isimli masal etkinliği gerçekleştirilecek. 29 Mayıs 2014 Perşembe günü Çarşamba etkinliğinin devamı olarak Kent Müzesi Toplantı Salonu’nda Şahmaran Camaltı Resmi Atölyesi’nde 13.30’da erişkinler ile 16.00’da ise çocuklar ile Şahmaran Cam Altı resim yapımı gerçekleştirilecek. Etkinlik saat 18.00’de ise “Şahmaran’ın Sözü” ve “Yarısı İnsan Yarısı Yılan” isimli iki kısa film gösterimi ile son bulacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir