Şadiye Erdölen’in Seramik İşleri Kent Müzesi’ne Bağışlandı

18 Eylül 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, Çanakkale Lisesi resim öğretmenlerinden Şadiye Erdölen’i yeniden hatırlıyor.

17 Eylül 2012 pazartesi günü Kent Müzesi’ni ziyaret eden Arses Çağlayan, Taner Çağlayan çifti Arses Hanımın annesi, 1946 yılında tayin vasıtasıyla Çanakkale’ye gelen, Çanakkale Lisesi’nde resim öğretmenliği yaptığı yıllarda yalnız öğrencilerinin değil kentinde hafızasında da yerini alan Şadiye öğretmenin hayat verdiği seramik işleri Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’ne bağışladı.

Arses Çağlayan, annesi ile ilgili olarak “Annem 1955 yılında dönemin valisi Cemal Tarlan tarafından görevlendirilerek Troia kazılarına katıldı, kazılar süresince ortaya çıkan orijinal seramik eserlerin birebir replikalarını yapılması talep edildi ve bu talep üzerine yaptığı çalışmalar ile ürettiği replikalar dönemin valisi tarafından takdirle karşılandı. Ardından annemden Troia konulu hediyelik eşyalar talep edildi ve Troia’dan esinlenerek özgün tasarımlar ile annem seramikler üretti.” dedi.

Üretildiği dönemde büyük ilgi gören seramikler Şadiye öğretmenin Çanakkale’den tayin edilmesi ile birlikte yerini yavaş yavaş yeni taklitlere bırakır ve yok olur. Yılar sonra 21 parçadan oluşan bağışlar, Şadiye Hanım’ın seramik yaptığı yıllara ait fotoğraflar ve gazete kupürleri ile birlikte Müzeye kazandırıldı.

Bağışların yapılmasının ardından Arses Çağlayan’la annesi Şadiye Erdölen ile ilgili röportaj yapıld. Arses Hanımın belleğindeki annesi Şadiye Hanım’a dair hatıraların paylaşılmasının ardından Müze koordinatörü Cevat İnce tarafından Çanakkale’ye kazandırılan objelerin yanı sıra röportajlar ile kazandırılan bilgiler için teşekkür belgeleri takdim edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir