Sağlık-Sen: “Fazla Mesai Adaletsizliği Son Buldu”

20 Ocak 2014

Çanakkale Sağlık-Sen Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada sağlıkta mesai saatlerindeki adaletsizliğin giderilmesi yönündeki taleplerin kazanıma dönüştüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TALEP ETTİK, KAZANDIK: SAĞLIKTA FAZLA MESAİ ADALETSİZLİĞİ SON BULDU

Sendikamızın mesai saatlerindeki adaletsizliğin giderilmesi yönündeki talebi kazanıma dönüştü. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile, sağlık çalışanlarına mesainin bitmesinden bir saat önce izin verilecek. Böylece öğle tatilini çalışarak geçiren sağlık çalışanlarının uğradığı haksızlık da sona ermiş olacak.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun imzasıyla yayınlanan genelge ile, öğle yemeği için izin kullanamayan personelin mesaisi bir saat, münavebeli olarak yemek izni kullanan personelin mesaisi ise yarım saat erken bitecek. Genelgeyi değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise, çalışanların fedakarlıklarının görülmesinin ve haksız mesai saati uygulamasından vazgeçilmesinin sevindirici olduğunu söyledi.
Konuyla ilgili yayınlanan genelgede, acil servis, ameliyathane, yoğum bakım, doğumhane gibi birimlerde çalışan personelin yemek izninden faydalanamadığı, bunun yanı sıra diğer sağlık personelinin bir kısmının da hizmet gereği öğle tatilini çalışarak geçirdiği vurgulandı.
Söz konusu genelgede, ‘Yoğun bakım, ameliyathane, acil servis, doğumhane gibi servislerde çalışan ve hizmet gereği dinlenme saatinden istifade edemeyen ve bu durumu idarece tespit edilen personele mesai bitiminden bir saat evvel izin verilmesi; hizmetin kesintisiz sunulmasını gerektiren birimlerde çalışan ve yemek için münavebeli olarak izin verilebilen personele de -öğle dinlenme saatinden arta kalan izin süresinin mesai sonunda kullandırılarak- mesai bitiminden yarım saat evvel izin verilmesi, personel arasında eşitliği ve adaletin temini bakımından gerekli görülmektedir’ denildi.
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının mesaisindeki haksızlığın giderilmesi talebini her platformda dile getirdiklerini hatırlatarak, “Bütün kamu görevlilerinin haftalık mesaisi 40 saat iken, sağlık çalışanları 45 saat çalışmaktaydı. 2010 yılında yapılan tam gün düzenlemesinde, mesai süresini 40 saate düşürmemize karşılık, öğle tatili izni verildiği gerekçesiyle bu düzenleme hayata geçirilmemişti. Sağlık-Sen olarak bunu Toplu Sözleşme, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurul toplantılarına götürerek talebimizin kabul edilmesini sağladık. Yayınlanan genelge ile çalışanlar arasında eşitsizliğe yol açan bir uygulamanın sona erdirilmesi ve talebimizin hayata geçirilmiş olması bizi sevindirmiştir. Öğle yemeği yiyecek zamanı bile olmayan, tam gün çalışan sağlık çalışanlarına haksızlık yapılmaktaydı. Genelgeyle bu haksızlığı giderilmesi, geç kalmış bile olsa adaletin tecelli etmesi demektir. Sağlık-Sen şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışanları sesi, kazanımlarının adresi olmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.
YİNE KAZANDIK,KAZANMAYA DEVAM EDECEĞİZ,TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VE SAĞLIK SEN ÜYELERİMİZE HAYIRLI OLSUN…

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir