Sağlıklı Kent, Temiz Çevre İçin Altyapı

27 Ocak 2016

Çanakkale Belediyesi ve Organize Sanayi Bölgesi ortaklığında yürütülen, Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında Organize Sanayi Bölgesi’nin atık suyu, Çanakkale Belediyesinin İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisine bağlanarak, sağlıklı bir artma işlemi gerçekleştirilmesi sağlanacak.


Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile desteklenen, Çanakkale Belediyesi ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ortaklığında yürütülen ‘Organize Sanayi Bölgesi Organize Sanayi Bölgesi Atık Suyunun Kentsel Teknik Altyapıya Bağlanması Projesi’nin Açılış ve Bilgilendirme Toplantısı, OSB Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Handan Özyayla, GMKA temsilcileri, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kayhan Öcal ve yönetim kurulu üyeleri ile OSB’de bulunan firma yetkilileri katıldı.
Organize Sanayi Bölgesinde bugüne kadar fosseptik sistemi ile toplanan ve işletmelere ek maliyet oluşturan taşıma sistemi ile bertaraf edilen atık suyunun, Çanakkale Belediyesi’nin İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisine iletilmesi için gerekli olan terfi istasyonu ve terfi hattının yapılmasını kapsayan projeye ilişkin bilgi veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, OSB’nin en büyük sıkıntılarından birinin atık su olduğunu belirterek sözlerine başladı. Proje ile birlikte OSB’deki atık suyun Atık su Arıtma Tesisine taşınması için sistem kurulacağını, ayrıca Tesise taşınabilecek nitelikte olmayan atıkların da OSB’de ön arıtmadan geçeceğini ifade etti.
Başkan Gökhan, Proje maliyetinin yüzde 60’ının GMKA tarafından hibe olarak verildiğini, yüzde 35’inin Çanakkale Belediyesi, yüzde 5’inin de OSB tarafından karşılanacağı bilgisini paylaştı. Başkan Gökhan, sağlıklı kentler için altyapının gelişmesinin şart olduğunu, Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen bu projenin de çevre için önemli bir çalışma olduğunu belirtti.
Toplantı, teknik sunumun ardından değerlendirme bölümüyle devam etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir