“Sağlıklı Ol, Yaşamayı Seç!”

01 Mart 2014

Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, 1-7 Mart tarihlerine kutlanacak olan Yeşilay Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Türkiye Yeşilay Derneği’nin kuruluş yıldönümünü de içine alan 1-7 Mart’ta Türkiye genelinde Yeşilay olarak birçok etkinlik gerçekleştirileceğini belirten Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, bu yılki sloganlarının “Sağlıklı ol, yaşamayı seç!” olduğunu belirterek, Yeşilay Haftası’nda, alkol, tütün ve uyuşturucu gibi maddelerin birey, aile ve topluma zararlarına dikkat çekileceğini söyledi.

1920 yılında kurulan Türkiye’nin en köklü kuruluşu Yeşilay’ın kuruluş haftası olan “Yeşilay Haftası”nda, bu yıl da bağımlılıklar konusunda kamuoyunun dikkatini çekecek etkinliklere sahne olacağını kaydeden Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Karakaya, İstanbul’da hafta boyunca “Yeşilay’ın En’leri Ödülleri”, “Yeşilay Bağımsızlık Maçı”, “Bisiklet Turu”, “Yeşilay üniversiteli gençlerle buluşuyor”, “Bağımlılık” konulu konferans ve “Yeşilay Kolu Başkanlarını Arıyor” gibi etkinliklerin düzenleneceğini açıkladı.

Karakaya, ayrıca ülke çapında meydan etkinlikleri ile halkla yakın temas kurarak bilgilendirme yapacak olan Yeşilay’ın, sağlık yürüyüşleri ve “Çocuklarla Yeşilin Her Tonu” etkinlikleriyle dikkatleri bağımlılık konusuna çekmeyi hedeflediğini, bağımlılık yapan maddelerin, gençler tarafından özellikle ergenlik döneminde kullanıldığını ifade ederek, bu konuda ailelere büyük görev düştüğünü kaydetti.

Karakaya “Anne ve babaların, uyuşturucu tehlikesine karşı çocuklarının kiminle arkadaş olduğuna dikkat etmesi gerekiyor” diyerek, “Uyuşturucu, bir sefer kullananın yakasını bir daha bırakmıyor. Uyuşturucu bağımlılarını tedaviye yönlendirmek ise bir hayli zor. Kaldı ki tedavi, uzun bir zaman, inanılmaz bir emek ve büyük masraf istiyor. Yeşilay olarak bağımlılık yapan her türlü maddenin zararlarını yıllardır anlatıyoruz. Gençlerimize verdiğimiz seminer, panel, toplantılarla onları aydınlatmaya çalıştık. Amacımız milyonlara ulaşmaktır. Bağımlılık yapan maddelerin zararlarını ne kadar erken anlatır, gençleri ne kadar erken bilinçlendirirsek, o kadar faydalıdır” şeklinde konuştu.

“Tüm kurumların el ele vererek sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerle mücadeleye Yeşilay ile birlikte hareket etmesini ve tüm kurumların da buna destek vermesi gerektiğini” söyleyen Yeşilay Çanakkale İl Temsilcisi Sabri Karakaya, “Bağımlılık yapıcı madde kullanımının yaygınlaşmasını önlemek ve kullanımını en alt düzeye indirmek amacıyla ilgili bütün kurum ve kuruluşların programlı, ciddi ve organize çalışmalar yürütmesi gerekmektedir. Sorunun çözümünde en önde gelecek etken ise koruyucu hizmetler ve tedbirler olmalıdır” dedi.

Karakaya, 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanacak Yeşilay Haftası’nda özellikle Genel Merkezleri İstanbul başta olmak üzere düzenlenecek etkinliklerde bağımlılık yapan maddelerin zararlarına dikkat çekileceğini ve ülke çapındaki şube ve temsilciliklerde madde bağımlılığı ile toplumsal mücadelenin başlatıldığını sözlerine ekledi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir