“Sağlıklı Olmak İçin Günde 5 Gram Tuz Yeterlidir”

08 Mart 2014

Çanakkale İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, 10-16 Mart Tuza Dikkat Haftası nedeniyle uyarılarda bulundu. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede Dünya Sağlık Örgütü’nün yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (bir çay kaşığı) olarak önerdiğinin altı çizilerek bu miktarın yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlandığına dikkat çekildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi;

Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kronik hastalıklar, ülkemizde her geçen gün sayısı hızla artan ölümlerin de başlıca nedenlerindendir. Erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik hastalıklardan korunmada önleyici tedbirler alınması gerekmektedir. Kronik hastalıklardan korunmada en önemli faktörlerden biri, yeterli ve dengeli beslenmedir. Toplumdaki bireylere yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılırsa kronik hastalıklardan önemli ölçüde koruma sağlanabilecektir.

Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram(bir çay kaşığı) olarak önermektedir. Bu miktar ise yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır.

Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin 2012 yılında yaptığı ulusal çalışmaya göre kişi başına günde ortalama 15 gram tuz tüketildiği tespit edilmiştir. Bu miktar günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık gelmektedir. Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp hastalıkları ve felçlerin önde gelen risk faktörüdür. Ülkemizin Hastalık Yükü maliyeti çalışmasına göre, her dört ölümden birisi yüksek tansiyon ile ilgilidir. Ayrıca aşırı tuz tüketimi diğer kalp-damar hastalıkları, pankreas hastalıkları, bazı solunum yolu hastalıkları, mide kanseri, kemik erimesi(osteoporoz) ve böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir.

Kronik hastalıklarda önemli risk faktörü oluşturması nedeniyle toplumumuzda tuz tüketiminin kademeli olarak önerilen seviyelere düşürülmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı (2011-2015)” oluşturulmuştur. Bu programın hedefine ulaşabilirliği ile halk sağlığının korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesinde çok sektörlü bir yaklaşım gereklidir.

Aşırı tuz tüketimini azaltmak için bazı öneriler:

  • Daima taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih edin.
  • Yemeklerin tadına bakmadan tuz eklemeyin.
  • Tuz içeriği yüksek olan salamura besinleri (zeytin, peynir, turşu gibi) ve konserve besinleri daha az tüketin.
  • Hazır gıdalar yerine düzenli ve dengeli olarak taze sebze-meyve tüketin.
  • Eğer hazır gıda satın alırsanız, etiketlerini mutlaka okuyun ve daha az tuzlu olanları tercih edin.
  • Yemeğinizin lezzetini arttırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen, limon gibi besinler ile baharatları kullanın.
  • Ev dışında yemek yiyorsanız az tuzlu besinleri tercih edin.

Maden suları kaynağına göre farklı miktarda sodyum içerir, sodyum içeriğini etiketinden kontrol edin.

Unutulmamalıdır ki,

Günde tüketilen tuz miktarının sadece 1gram azaltılması bile felçlerde %5’lik, kalp krizlerinde %3’lük;   Tuz alımının günde 9 gram azaltılması ise felçlerde %34, kalp krizlerinde %24 oranında azalma sağlar.

Sonuç itibariyle Türkiye’de kişi başına tüketilen tuz miktarının ortalama 10 gram civarında azaltılması gerekmektedir.

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN GÜNDE 5 GRAM TUZ YETERLİDİR.

TUZLU YEMEK SONRADAN KAZANILAN BİR ALIŞKANLIKTIR, VAZGEÇMEK ELİMİZDE

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.

Dr.Burhan KÜTÜK 

Halk Sağlığı Müdürü

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir