Şah Hatayi’nin Şiirleri Üzerine…

05 Kasım 2017
15:00
Cafe Pascua
Seminer

Simurg’un Sedası Seminerleri kapsamında düzenlenen “Şah Hatayi / Ummana Dalmağa Geldim” konulu seminer, 05 Kasım 2017 Pazar günü saat 15:00’te Cafe Pascua’da.

Seminere konuşmacı olarak katılacak Mert Can Fırat, Şah İsmail (Hatayi)’in şiirleri ve şiir anlayışı hakkında bir pencere açmayı hedefliyor:

“Şah İsmail, bilinen mahlasıyla Hatayi, 17 Temmuz 1487 tarihinde Erdebil şehrinde Safevî Tarikatı’nın Türkmen şeyh ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Şah İsmail, Safevî Tarikatı’nın lideri ve Safevi Devleti’nin kurucusu ve ilk hükümdarıdır. Kurduğu devlette saray ve ordu dili Azerbaycan Türkçesi, bürokrasi dili Farsça olmuştur. Şah İsmail, ‘Hatayi’ mahlasıyla şiirler yazmıştır. Kaynaklarda, Şah İsmail’in sanatçı kişiliğinin oluşumunda zor koşullar altında geçen çocukluğunun etkisi olduğu yönünde bilgilere ulaşılmaktadır. Şiirlerini aruz ve hece ölçüsüyle yazmıştır. Nesimi ve Fuzuli arasındaki zaman diliminde yaşamış olması da döneminin en güçlü temsilcisi olduğunu kanıtlar niteliktedir. Alevi-Bektaşilikte önemli bir yer edinen yedi ulu ozandan biridir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir