Sahibinden.com Verilerine Göre Yazlık Ev Satışlarının En Çok Arttığı İl Çanakkale

10 Temmuz 2012

Sahibinden.com’un son bir yıl içindeki yazlık ev satışlarını ve fiyat değişimlerini gösteren verilerine göre, satışların en çok arttığı il, yüzde 92 ile Çanakkale oldu. Yüzde 84’lük artış ile ortalama fiyatın 147 bin TL’yi bulduğu Silivri ise yazlık ev fiyatlarının en çok yükseldiği ilçe konumunda. Fiyatların en çok düştüğü ilçe yüzde 67 ile Bodrum olurken, yüzde 56’lık gerileme ile Ayvalık satışların en çok düştüğü ilçe olarak dikkat çekti.

Sahibinden.com verileri, satışlarda bölgesel olarak da önemli değişimler olduğunu ortaya koydu. Verilere göre, Ege Bölgesi’ndeki yazlık ev satışları yüzde 33 oranında artarken, Akdeniz Bölgesi’ndeki satışlarda yüzde 77, Marmara Bölgesi’nde ise yüzde 25 oranında düşüş kaydedildi.

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından Sahibinden.com’un karşılaştırmalı verileri, yazlık ev satış ve fiyatlarında son bir yıl içinde önemli değişimler yaşandığını ortaya koydu. Verilere göre, Ege Bölgesi’ndeki yazlık ev satışları yüzde 33 oranında artarken, Akdeniz Bölgesi’ndeki satışlarda yüzde 77, Marmara Bölgesi’nde ise yüzde 25 oranında düşüş kaydedildi.

Çanakkale’de satışlar, Silivri’de fiyatlar patladı
Sahibinden.com verilerine göre, 2011 yılına göre yazlık ev satışlarının adet olarak en çok arttığı il, yüzde 92 ile Çanakkale oldu. Çanakkale’nin tüm ilçelerini kapsayan veriler, 2011’de 75 bin TL olan ortalama fiyatın, 2012’de yüzde 67 artarak 125 bin TL’ye ulaştığını ortaya koydu. Antalya’nın Alanya ilçesi yüzde 50 ile satışların en çok arttığı ikinci ilçe olurken, bölgedeki fiyatlar yüzde 12 yükselerek 62 bin 500 TL’den 70 bin TL seviyesine ulaştı. Satışların arttığı bir diğer bölge olan Kuşadası’nda artış oranı yüzde 12 olarak gerçekleşirken, ilçedeki fiyatlarda yüzde 1’lik artış görüldü ve 105 bin TL olan ortalama fiyat 106 bin 250 TL’ye yükseldi.

İstanbul Silivri’de ise yazlık ev fiyatları adeta patlama yaptı. Yüzde 84’lük artış ile ortalama fiyatların 80 bin TL’den 147 bin TL’ye yükseldiği Silivri’de satışlar yüzde 4 düştü.

Bodrum’da fiyatlar çakıldı, Çeşme coştu
Fiyatların en çok yükseldiği ilçelerden Çeşme’de artış oranı yüzde 40 olarak gerçekleşti ve 200 bin TL olan fiyat 280 bin TL’ye çıktı. İlçedeki satışlar ise yüzde 35 azaldı. Gözde tatil beldelerinden Bodrum’da ise fiyatlar tam anlamıyla taban yaptı. Bodrum’da 2011’de 475 bin TL olan ortalama fiyat yüzde 67 gerileyerek 155 bin 663 TL’ye kadar düştü. İlçedeki satışlar ise yüzde 10 azaldı. Bodrum’dan sonra yüzde 32 ile fiyatların en çok düştüğü Ayvalık’ta ortalama fiyat 95 bin TL’den 65 bin TL’ye gerilerken, satışlar yüzde 56 oranında azaldı. Didim’de 93 bin TL olan ortalama fiyat, yüzde 9 düşüşle 93 bin TL’den 85 bin TL’ye geriledi, satışlar ise yüzde 54 azaldı. Satışların yüzde 7 azaldığı iki ilçeden Foça’da ortalama fiyat yüzde 5 yükselirken, Şile’de ise yüzde dört oranında düştü.

2012’nin ilk altı ayı içinde en çok yazlık ev satılan ilçe, Kuşadası oldu. İkinci sırada tüm ilçeleri ile Çanakkale, üçüncü sırada Didim yer aldı. Bodrum ve Silivri dördüncü ve beşinci sıralardaki ilçeler oldu.

[Kaynak: dunya.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir