Sahile Yapılacak Yeni Meteoroloji Binası Mahalleliyi Ayaklandırdı

Sahile Yapılacak Yeni Meteoroloji Binası Mahalleliyi Ayaklandırdı
02 Kasım 2009

Çanakkale’de deniz kenarında bulunan ve depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2 yıl önce dozerlerle yıkılan meteoroloji binasının yerine yenisinin yapılacak olması mahalle sakinlerini çileden çıkardı.

Barbaros Mahallesi’nde 1985 yılında yapılan ve 17 Ağustos depreminin ardından yapılan incelemelerde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan denize sıfır mevkideki meteoroloji binasının yerine yenisinin yapılacağını öğrenen vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi. Sahil kesiminde resmi kurumların devasa binalarının görüntü kirliliğine sebep olduğunu belirten vatandaşlar, ?Bizler sahil kesiminde bu tür binaların olmasını istemiyoruz. Bu bina yıkıldıktan sonra mahelle rahat bir nefes almıştı. Ancak aynı yere yeni bir binanın yapılacağını öğrenince şok olduk. Sahile sıfır mevkideki bir binaya nasıl izin verilecek anlamış değiliz. Yetkilileri buradan göreve davet ediyoruz. Gelsinler burada inceleme yapsınlar. 1. derece deprem bölgesinde yer alan bir yerleşim biriminde denizin dibine böyle bir binanın yapılmasına nasıl izin verecekler. Bu konu ile ilgili topladığımız yüzlerce imzayı yetkililere teslim edeceğiz. Bizler burada böyle bir bina istemiyoruz. Bu alanın yeşillendirilmesini ve vatandaşların da rahatlıkla kullanabileceği bir yer haline getirmelerini istiyoruz? dedi.

Öte yandan meteoroloji binasının yan kesiminde Devlet Su İşleri?ne ait müdürlüğün de bulunduğunu belirten mahalle sakinleri, ?Her saban onlarca kamyon ve dozer sahil kesiminden mahalle aralarında geçirilerek görev yapacak yerlere gidiyor. Şehir merkezinde bu yerin ne işi var anlamış değiliz. Devlet Su İşleri?nin sahilde değil, bu işlerin yapılacağı bölgede kurulması gerekir. Mahalleli olarak onlarca ağır tonajlı aracın sokaklardan geçmesini istemiyoruz. Bu yerin de buradan kaldırılmasını istiyoruz ve yetkilileri göreve davet ediyoruz? dedi.

İHA

Yorumlar...
 • yunus
  16/12/2010 09:04

  Daltonlar isimli yorumcu kardeşim. Haberi okuyunca sade bir vatandaş olarak o kadar incindim ki hemen içimden geçen duyguları bir de baktım ki geç bunları anam babam yorumuyla tüm doğruları yazmışsın. Yüreğine sağlık....

 • butay
  09/12/2010 18:02

  bizim mh vatadaşları

 • daltonlar
  02/11/2009 16:41

  vatandaş haklı ammmaaa, sorarım sizlere şimdi,deprem bölgesi olan bu yerde en çok itiraz edenler ne hikmetse yine aynı yerde oturan vatandaşlardır.Yani bahane buralara birşey yapılmasın,bizim evlerin önü kapanmasın.Peki devlet dese ki hadi hep beraber bu mahalleyi boşaltıyoruz.Bu kadar cengaverce savunacaklar mı haklarını .Bir de şunu merak ediyorum,sahil kesiminde denizi gören ev sahipleri ,şimdi önleri kapanacak diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar,ee peki sizler kendi evlerinizi yaparken bir arkanızdaki insanları şimdi ki gibi düşündünüz mü?Bir de belediye plajı yanındaki devasa hamidiye sitesi yapılırken neredeydi bu insanlar.Aman ha onların sırtı kalın değilmi?Yani zengin birileri birşeyler yaparken ne hikmetse kanun yasa,bir şekilde usulüne uyuyor,izinler veriliyor,ama gariban birileri ya da devlet bir projeye kalkınca ,vatan millet sakarya.Geç bunları anam babam geç,devlet baba yapıyorum derse yapar,yıkıyorum derse yıkar.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir