Sahte İncil Davası

Sahte İncil Davası
05 Mart 2009

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde 6 adet deri kaplı sahte İncil’i “gizli soruşturmacı (x)” olarak görevlendirilen jandarmaya 650 bin dolara satmaya kalkışan 6 kişi suçüstü yakalandı.

Ele geçen kitaplar bilirkişi incelemesi için Topkapı Müzesi Müdürlüğü’ne gönderildi. Bilirkişi raporunda kitaplara “tarihi eser süsü verildiği, uyduruk bir alfabe ile yazıldığı ve sahte olduğu” tespiti yapıldı. Cumhuriyet Savcısı bu rapor üzerine sanıklar hakkında tarihi eser kaçakçılığından değil dolandırıcılığa teşebbüsten 5 yıl hapis istemiyle dava açtı. Sanıklardan Hüseyin Y.’nin de ‘üfürükçü hoca’ olduğu, ‘muska’ yazdığı ortaya çıktı.

Ayvacık Asliye Ceza Mahkemesi’nde bu ay görülecek davanın iddianamesine göre olaylar İlçe Jandarma Komutanlığı’na sanık Mustafa E.’nin elindeki Bizans dönemine ait İbranice el yazması İncilleri satmaya çalıştığı ihbarı ile başladı. Jandarma Komutanlığı mahkeme kararıyla bir mensubunu “(x) gizli soruşturmacı” olarak görevlendirdi. X görevli, Mustafa E. ile telefon bağlantısı kurdu ve kitapları 650 bin dolara satın alma konusunda anlaştı. Kitap teslimi için randevu yerine iki araçla gelen Hüseyin Y., Sabri Y., Senan C., Fazıl Şafak T., Mustafa E., İbrahim M. teslimattan sonra havaya ateş edilerek yakalandılar.

BİRİ ÜFÜRÜKÇÜ HOCA ÇIKTI

Sanık Mustafa E., damadı Fazıl Şafak T.’nin kendisine tarihi kitaplarla ilgili bir CD gönderdiğini, CD’yi tarihi eser kaçakçılığı yapan B.Ş.’ye ilettiğini anlattı. Talay kayınpederi Mustafa E.’nin kendisine müşteri bulduğunu, definecilikle uğraştığı öne sürülen İbrahim M. ile görüştüğünü iddia etti. İbrahim M. maddi sıkıntı nedeniyle bu işe girdiğini söyleyip pişmanlık belirtti. Sabri Y. suçlamayı reddetti, Hüseyin Y.’yi hasta kızına muska yazdırmaya gidince tanıdığını, hoca olduğunu söyledi. Hüseyin Y., Sabri Y. hasta kızından dolayı tanıdığını, kitap olayına pay için girdiğini öne sürerken Senan C., “Bilmediği bir otobüsle, bilmediği bir yere indiğini, bilmediği bir araçla tanımadığı üç kişinin aracına gezmek amacıyla bindiğini iddia etti. Mahkeme, sorgularının ardından sanıklara yurtdışı yasağı koydu, kefaletle serbest bıraktı. Sanıklar TCK 157. ve 35. maddeleri uyarınca dolandırıcılığa teşebbüsten yargılanacak.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: hurriyet.com.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir