Saim Yavuz, Çanakkale Kent Konseyi Başkanlığına Seçildi

20 Ekim 2014

Çanakkale Kent Konseyi seçimli genel kurulu 18 Ekim 2014 Cumartesi günü Prof.Dr.Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Saim Yavuz, Şebnem Kumtepe ve Bünyamin Nami Tonka’nın aday olduğu Kent Konseyi Başkanlığı görevine aday oldukları genel kurul adayların yeterli oy alamaması nedeniyle üçüncü tura kaldı. 3’ncü tur oylama sonucunda Çanakkale Kent Konseyi Başkanı aldığı 147 oyla Saim Yavuz olurken; Şebnem Kumtepe 140 oyda kaldı.

2004 yılından beri gerçekleştirilen genel kurulların arasında en yoğun ilginin olduğu genel kurulda ilk tur 357 çağrı arasından 335 imza sahibi oy kullandı. İlk turda Saim Yavuz 142 oy, Şebnem Kumtepe 103 oy, Bünyamin Nami Tonka ise 86 oy aldı. 3 oy boş çıktı, 1 oy ise geçersiz sayıldı. Seçimde adayların yeterli oy alamaması nedeniyle oylama 2. tura kaldı.

Birinci turda 86 oy alan Bünyamin Nami Tonka diğer aday Şebnem Kumtepe lehine çekilirken, “Mevcut yönetimle işimiz olmaz. 50. yılda sırtüstü yattık, 100. yılda da yatarız. Şebnem Kumtepe lehine çekiliyorum. 2. turda işimizi bitirelim” dedi. Ancak Tonka daha sonra tekrar kürsüye çıkarak seçimlere devam edeceğini açıkladı. 2.turda Saim Yavuz dilekçe vererek Tonka’nın seçmenleri etkilediğini ve üzeri çizili oyların kabul edilemez olduğunu belirterek yargı yoluna başvuracağını duyurdu. Divan üyelerinden Erdinç Uslan’ın Divan’ı terk etmesi gerginlik yarattı. Tonka’nın seçmenlerinden biri, “Böyle divan mı olur?” diye itiraz etti. 2. tur sonunda toplam 273 oy kullanıldı. Oylamada Saim Yavuz 132 oy, Şebnem Kumtepe 93 oy ve Bünyamin Nami Tonka ise 47 oy aldı. Yüzde 50+1 uygulaması aşılamadığından seçimler üçüncü tura kaldı.

Salt çoğunluğun geçerli sayıldığı 3. turda ise 292 imza sayısı, 290 oy kullanan oldu. 2 kişi oy kullanmak istemediğini açıkladı. 3. tur sonunda Saim Yavuz 147 oy, Şebnem Kumtepe 140 oy ve Bünyamin Nami Tonka ise 3 oy aldı. Rıdvan Uz’un başkanlık yaptığı divanda, Lale Yılmaz Can ve Erdinç Uslan Divan Üyesi olarak görev yaptı.

[Kaynak: canakkalehabercisi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir