Saim Yavuz: “Kent Konseyi ‘Taraflar’ Üstündedir”

21 Ocak 2014

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, geçtiğimiz hafta Gençlik Meclisi Genel Kuruluyla ilgili basında yer alan haberlere yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Yavuz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Yerel yönetim seçimlerine her geçen gün bir adım daha yaklaşıyoruz.
Seçim sürecinde Kent Konseyi ve Meclisleri, her zaman olduğu gibi siyasetin seçim yarışmasında taraflar üstündeki duruşunu koruyacak ve görevleri çerçevesinde ilkelerine uygun bir biçimde çalışmalarını sürdürecektir.
Çanakkale Kent Konseyi; hiçbir ayrım gözetmeden kentlilere ait olan bir oluşumdur. Bu özelliğini korumak sadece Kent Konseyi Başkanı ve Genel Sekreterinin değil, Kent Konseyinin bütün organlarının görevidir. Ve bunu Kent Konseyi’nin bütün katılımcıları/temsilcileri ve Kent Konseyi’nin çalışmalarını takip eden hemşehrilerimiz bilirler ve anlarlar.
Geçtiğimiz hafta Kent Konseyi hakkında, Gençlik Meclisi Genel Kurul’u üzerinden, çoğulcu bir görünüm arkasında tek bir kalemden, tek bir merkezden haberler yapılmıştır.
Meselesi Gençlik Meclisi Genel Kurulu’na katılmak değil de, Gençlik Meclisini “ele geçirmek” olanlar, “tam teşekküllü ekip” halinde geldikleri genel kurul mahallinde, çıkarabildikleri kadar gürültü çıkarmaya gayret etseler de; yönetmelik ve yönergeye uygun ve meselesi gençlik için çalışma yapmak olan temsilcilerin katılımıyla, Kent Konseyi Gençlik Meclisi Genel Kurulu gündemini görüşmüş, organ seçimlerini yaparak toplantısını gerçekleştirmiştir.
Söylemek gerekir ki; Kent Konseyleri “ele geçirilerek” tek tipleştirilecek bir yer değildir. Kent Konseyi bütün kente ve kentlilere aittir. İnançlısı, inançsızı, milliyetçisi, sosyalisti, Müslümanı, Hrıstiyanı, AKP’lisi, CHP’lisi, MHP’lisi, BDP’lisi, TKP’lisi; kısacası aklınıza hangi aidiyetler geliyorsa, hepsinin; Kent Konseyi’nin kapısından bütün aidiyetlerini bir kenara bırakarak üretmek, paylaşmak ve sorumluluk alarak farklı bilgilere sahip olanlarla birlikte çalışmak için elini kolunu sallayarak girebildiği bir alandır. Bunun için de herhangi bir Meclisin Yönetim kurulunda olmaya da gerek yoktur.
30 Mart’ta yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimlerinde bütün adaylara bol şanslar dilerken, “Seçmen Beyannamesi Çalışma Grubu”nun hazırladığı ve Kent Konseyimizin Haziran 2013 ayında yapılan Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edilen “Çanakkale Seçmen Beyannamesi”ni adayların dikkate almalarını hatırlatmak isteriz.
Aşırı taraftarlık insanı körleştirir, özgürlüklerin düşmanı yapar. Kendi inançlarını bütün topluma dayatmak bireylerin gelişmesine toplumların ilerlemesine engel oluşturur. Kent Konseyi’ni seçim sürecinde “taraflaştırmak” veya taraf göstermek isteyen “taraftarları” da, açıklamalarımız çerçevesinde sorumlu davranmaya ve düşünmeye davet ederiz.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir