“Saim Yavuz’un Neden Özür Dilediği Tarafımızdan Anlaşılamamıştır”

“Saim Yavuz’un Neden Özür Dilediği Tarafımızdan Anlaşılamamıştır”
09 Mayıs 2014

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çocuk Meclisi, Kaz Dağı ve Biga Yarımadası Çalışma Gurubu, Çanakkale Çevre Platformu bileşenleri ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile 4 Mayıs Pazar günü Kocadere Köyü Atikhisar Barajı Mevkii’nde düzenlenen 4’ncü Atikhisar Kır Şenliği’nde çevrecilerin altın araması yapan bir firmanın sponsor olduğu bisiklet grubuna gösterdiği tepki üzerine şenliğe bisikletiyle katılan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın yazılı bir açıklama yaparak etkinlikte yaşananları kınamasından sonra sular durulmuyor. Hicri Nalbant, Çanakkale Çevre Platformu ve Çanakkale Kent Konseyi’nin açıklamalarından sonra bugün Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Atikhisar Kır Şenliği Düzenleme Komitesi tarafından ortak bir açıklama yapılarak şenlikte yaşanılan olayın sorumluluğunun Kent Konseyine ya da etkinlik bileşenlerine yükleme çabasının gerçeklerle bağdaşmadığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Saim Yavuz işaret edilerek, “Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’dan ‘Kent Konseyi ve Şahsı Adına’ özür dilediği, bu davranışı da Başkanı olduğu Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin bilgisi dışında, yetkisini aşarak, demokratik kurallara aykırı olarak, şahsi tasarrufu ile yaptığı öğrenilmiştir. 04.05.2014 tarihinde Atikhisar Kır Şenliği alanında dahi olmadığı halde, olayların yaşanışına şahit olmadan, bir yanlış olup olmadığına vakıf olmadan neden bu işlemi yaptığı, kendi şahsı adına neden özür dilediği tarafımızdan anlaşılamamıştır. Yapılan bu açıklama ile Çanakkale’de Çevre Mücadelesi için tüm duyarlı çevrelerle oluşturulan cepheye büyük zarar vermiş ve provakasyon yapanların, çevre aleyhine çalışanların ekmeğine yağ sürmüştür. Bu açıklamanın Çanakkalelilerce okunduğu saatlerde, bu anti demokratik ortamda olmanın faydasızlığına inandıklarından Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Başkan Yardımcısı istifalarını sunmuş olacaklardır.” denildi.

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Atikhisar Kır Şenliği Düzenleme Komitesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Çanakkalelilerin malumu olduğu üzere 03-04 Mayıs 2014 tarihlerinde Gelenekselleştirdiğimiz 4. Atikhisar Kır Şenliği kutlanmıştır. Şenliğin 2. Günü Çanakkale-Çan Karayolu üzerinde, Atikhisar barajı kıyısında bulunan Kayadere Köyü piknik alanında etkinliğin Kır Şenliği kısmı gerçekleşmiştir.
Yapılacak etkinlik Çanakkale de ve ilçelerinde yaşayan, Çanakkale’yi ve doğayı seven, korumak için çaba sarf eden herkese açık olduğundan, yerelde en üst seviyede görev yapan atanmış ve seçilmiş kamu görevlileri (Vali, Belediye Başkanı, Boğaz ve Garnizon Komutanı vd.) dahil olmak üzere kimseye özel davetiye gönderilmemiş, sadece Çanakkale’mizi TBMM de temsil eden 4 milletvekili etkinliğe özel olarak davet edilmiştir.
Şenliğin 2. Gün etkinlikleri olumsuz hava şartlarına rağmen doğa severlerin yoğun ilgi ve katılımı ile saat 13.30 da Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanının konuşması ile başlamış, bu konuşmanın ardından yine Çanakkale Kent Konseyi Çocuk Meclisinin 2 üyesi Kır Şenliğinin bu seneki teması olan “Ağaç Yeşilken, Sular Maviyken, Çocuk Gülerken…” ile ilgili konuşmalarını yapmışlar, ardından Şenlik organizasyonu bileşenlerinden Çanakkale Çevre Platformunun eski dönem sözcüsü Hicri Nalbant konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilmiş, adı geçen şahıs konuşmasında alanda bulunan bisikletli guruplardan birinin madenci ve termikçi firmalarının sponsorluğunda hareket ettiğini, onların sözcülüğünü dahi yaptığını vb. beyanlarda bulunarak alanda bulunmayı hak etmediklerini, orada kalmamaları gerektiğini ifade etmiş, akabinde sahne önüne gelen ve sonradan kendi beyanından Vali Yardımcısı olduğu anlaşılan şahıs tarafından “yalan söylemekle, halkı yanlış bilgilendirmekle vb sözlerle ve el kol hareketleriyle” rahatsız edilmiş, bu durum öncelikle orada görevli olarak bulunan çevre platformu üyelerinin ve daha sonrada şenliğe katılan halkın tepkisi ile karşılaşmış ve tarafımızdan hoş karşılanmayan bir şekilde yuhalamalar ve alanı terke çağıran ifadeler eşliğinde Vali Yardımcısı ve birlikte hareket ettiği bisikletli gurup alandan ayrılmışlardır.
Bu olayın yaşanması her makul insan gibi etkinlikte görev alan tüm Kent Konseyi üyelerini ve görevlilerini de üzmüş ve bundan sonra yapılacak etkinliklerde benzer olayların yaşanmasını önleyici tedbir alma konusunda yol gösterici olmuştur.
Ancak, bu olayların yaşanmasında sorumluluğu Kent Konseyine ya da etkinlik bileşenlerine yükleme çabası gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Şöyle ki;
Yukarıda da belirtildiği üzere yapılan etkinliğe Çanakkale Milletvekilleri dışında hiç kimse unvanıyla çağırılmamıştır. Bunun sebebi orada bulunmayı arzu eden herkesin çevre dostu gömleği ile unvanlarından arınarak bir arada olmalarını sağlamaktır. Nitekim bu konuda bu güne kadar önemli yol alınmıştır.
Şenliğimize bisiklet gurubu ile katılan Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı DAĞ şenlik alanına geldiğinde şenlik düzenleme gurubu yetkililerinden hiç kimseye ulaşmamış, kendisini tanıtmamıştır. Bu nedenle de kendisinin şenlik alanında olduğu düzenleme heyetinin bilgisi dışındadır.
Konuşmayı yapan Hicri Nalbant isim vermeden “bir bisiklet gurubu” ifadesi ile serzenişte bulunmuş, tarafımızdan bilinmeyen bir nedenle Vali Yardımcımızın içinde bulunduğu gurup ve bizzat Vali Yardımcımız bu ifadeye tepki göstermiştir. Oysaki o sırada alanda birden fazla bisiklet gurubu vardır. Hatta bir bisiklet gurubu alanda gece konaklamış ve alanın şenliğe hazırlanmasına yardım etmiştir. Bu gurubun konuşmacının sözlerine bir tepkisi de olmamıştır.
Diğer taraftan, Sayın Vali Yardımcımızın da çok iyi bildiğinden emin olduğumuz bir hususta, bir etkinlikte kendisine söz verilen konuşmacı eğer hatalı ifade kullanıyorsa, buna karşı cevap hakkının kullanılmasının şekli, konuşmacıya direk müdahale edilmesi değil, etkinliğin sorumlularından, cevap hakkını kullanma konusunda konuşma yapma talebinde bulunmak olduğudur. Sayın Vali Yardımcımızın, konuşmacıya “ben vali yardımcısıyım” demek suretiyle müdahale etmekle olayların bu seviyeye gelmesine katkısının olduğu da açıktır.
Yaşanan bu tatsız durum öncesinde, söz konusu bisiklet gurubu alana gelip sahnenin sağ tarafında çamlık bölgede yerini almış ve hemen arkalarında bulunan tellere guruplarının flamasını takmıştır. Şenlik düzenleme heyetinin şenlikle ilgili bir kararı da şenliğe katılan gurupların hiçbir şekilde kendi pankart ve flamalarını asmaması, sadece ortak pankart ve flamaların kullanılması olduğundan, gurup uyarılarak flamalarının indirilmesi sağlanmıştır. Bu açıklamadan gayemiz; gördüğümüz ve ulaşabildiğimiz olumsuzluklara hızla müdahale ettiğimizdir. Maalesef ki, orada olduğunu bilmediğimiz Vali Yardımcımızı özel kıyafetleri içerisinde tanımamız mümkün olmadığı gibi, süren bir programla ilgili hareketlilik anında gelişen duruma müdahale şansımız da olmamıştır.
Bu açıklamalardan sonra şunu ifade etmek isteriz ki; barışçıl, doğa dostu, yaşam hakkını savunan etkinliğimizde, insanlarımız bu olay dışında hem keyifli zaman geçirmiş hem de yapılan çalışmalarla bilgi donanımları artmıştır. Gelenekselleşen Atikhisar Kır Şenliğimizin sonraki yıllarında benzer tatsızlıklar yaşanmaması için daha dikkatli davranılacağı hususunu bilgilerinize sunar, amacı Çanakkalemizin sorunlarına, şehrin aktörleri ile birlikte çözümler üretmek ve daha iyi bir şehre ulaşmak olan Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisinin ve Çalışma Gruplarının farklı polemiklerin tarafı olmamak konusunda kararlı olduğunu, lüzum görülmedikçe bu konuda başkaca açıklama yapılmayacağını saygılarımızla beyan ederiz.
Yukarıda yer alan basın açıklamasının hazırlanması 07.05.2014 günü yapılan çevre Meclisi Yürütme Kurulu ve Atik Hisar Kır Şenliği Düzenleme Kurulu olağanüstü toplantısında kararlaştırılmış, hazırlanacak yazının 08.05.2014 tarihinde değerlendirilerek basınla paylaşılmasına da karar verilmiştir. Ancak, o toplantıda hazır bulunan Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Saim Yavuz’un 06.05.2014 günü resmi yazı ile Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı DAĞ’ dan “Kent Konseyi ve Şahsı Adına” özür dilediği, bu davranışı da Başkanı olduğu Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin bilgisi dışında, yetkisini aşarak, demokratik kurallara aykırı olarak, şahsi tasarrufu ile yaptığı öğrenilmiştir. 04.05.2014 tarihinde Atikhisar Kır Şenliği alanında dahi olmadığı halde, olayların yaşanışına şahit olmadan, bir yanlış olup olmadığına vakıf olmadan neden bu işlemi yaptığı, kendi şahsı adına neden özür dilediği tarafımızdan anlaşılamamıştır. Yapılan bu açıklama ile Çanakkale’de Çevre Mücadelesi için tüm duyarlı çevrelerle oluşturulan cepheye büyük zarar vermiş ve provakasyon yapanların, çevre aleyhine çalışanların ekmeğine yağ sürmüştür. Bu açıklamanın Çanakkalelilerce okunduğu saatlerde, bu anti demokratik ortamda olmanın faydasızlığına inandıklarından Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı ve Başkan Yardımcısı istifalarını sunmuş olacaklardır. Değerli Çanakkalelilerin bilgisine Saygılarımızla Sunarız.

ÇANAKKALE KENT KONSEYİ ÇEVRE MECLİSİ
VE
ATİKHİSAR KIR ŞENLİĞİ DÜZENLEME KOMİTESİ

Süreç
Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çocuk Meclisi, Kaz Dağı ve Biga Yarımadası Çalışma Gurubu, Çanakkale Çevre Platformu bileşenleri ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile 4 Mayıs Pazar günü Kocadere Köyü Atikhisar Barajı Mevkii’nde düzenlenen 4’ncü Atikhisar Kır Şenliği’nde çevrecilerin altın araması yapan bir firmanın sponsor olduğu bisiklet grubuna gösterdiği tepki üzerine şenliğe bisikletiyle katılan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ‘ın yazılı bir açıklama yaparak etkinlikte yaşananları kınamasından sonra Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Vali yardımcısı Dağ’dan karşılaştıkları davranışlardan dolayı özür dileyen ve devamında Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulunun, Çevre Meclisinin ve Çalışma Grubunun konuyla ilgili açıklamasının basın yoluyla duyurulacağını bildiren bir yanıt yazmıştı. Çanakkale Çevre Platformu bir önceki Dönem Sözcüsü ve Çanakkale İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Hicri Nalbant da etkinlikte yaşananlara yönelik yaptığı basın açıklamasında Şimdi Sayın bisikletçiye soruyoruz; Burada görülen maden şirketinin logosunun bulunduğu forma sizin gurubunuzun forması mıdır? ‘Yeni kuşak işgalciler’in formasını giyip şehitlere saygı bisiklet turuna katılmak nasıl bir duygudur, hangi düşüncenin ürünüdür? Yıllardır yaşam hakkı, çevre hakkı mücadelesi veren ve bu uğurda maddi manevi bedeller ödeyen Çanakkale ve yöresi halkından bir özür borcunuz yok mudur?” ifadelerini kullanmış; Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Filiz Tekin de dün bir basın açıklaması yaparak “Bu kentin, Kazdağları’ndaki metalik madencilik faaliyetleri ve Biga Yarımadasının çeşitli yerlerindeki termik santraller konusundaki duyarlığı ortadadır. Hal böyleyken Sayın Vali Yardımcısının da içerisinde yer aldığı bir bisiklet grubunun maden şirketleriyle dirsek teması tarafımızca kabul edilebilir bir durum değildir. Demokratik toplumlarda olması gerektiği şekliyle sonuç olarak; Çevreden sorumlu Vali Yardımcısı olarak görev yapan Sayın Bekir Sıtkı Dağ’ın bu sorumluluğu bir an önce bırakması talebimizdir.” diyerek Vali Yardımcısı Dağ’ın Çevreden sorumlu olan görevini bırakmasını talep ettiklerini bildirmişti. Bugün Çanakkale Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu konuyla ilgili ortak bir basın açıklaması yaparak Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın Çanakkale halkından özür dilemesini istedi: “Şimdi sıra sizde sayın Vali Yardımcısı”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir