Şair-Yazar Yavuz Bülent Bakiler, Çan’da “Türkçe’ye Tehdit” Konulu Bir Konferansa Katıldı

12 Mayıs 2012

Şair-yazar Yavuz Bülent Bakiler, Çanakkale’nin Çan ilçesinde verdiği konferansta gençlere seslenerek, “Eğer düzgün konuşmak istiyorsak çok okumamız lazım” dedi.

Çan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin organizasyonuyla Kale Seramik Fabrikaları Konferans Salonu’nda “Türkçe’ye Tehdit” konulu bir konferans veren Bakiler, Türkçenin öneminden bahsetti. Hayatını değiştiren en önemli olayın fakültede eline geçen Namık Kemal’in bir makalesi olduğunu anlatan Bakiler, “Makalede çok kelime bilmenin ne kadar önemli olduğundan ve az kelime bilmenin ne kadar kendimize zarar verdiğinden bahsediyordu. Bu bakımdan çok kitap okuyalım arkadaşlar. Bir-iki sayfa okuyup bir yerlere bırakmayalım kitaplarımızı. Onlar ki, bizim hayatıma yön verir. Onlar ki, bizim geleceğimizi belirler” dedi.

Bakiler, Osmanlı Devleti’nin çökmesindeki sebeplerden birinin de dilindeki zayıflama olduğunu kaydederek, “Gerileme ve yıkılma döneminde lisana yeteri önem verilmemesi Osmanlı’nın sonunu hazırlayan en önemli sebeplerden biridir. Eğer düzgün konuşmak istiyorsak okumamız, okumamız, okumamız lazım. Okumak, inanın ki zarar değildir. Okuyun. Okuyun ki, geleceğimiz sağlam olsun” şeklinde konuştu.

Gençlere kelime dağarcıklarını artırmayı tavsiye eden Bakiler, “İnanın, ben arttırdım ve hiç bir zarar görmedim. Gözlerim biraz kızarmış olabilir, ama bu 3-5 saat durmadan kitap okumamdan, kelime dağarcığımı arttırma isteğimden kaynaklandı” dedi.

Konferansı Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Çanakkale İl Genel Meclisi İkinci Başkan Vekili Halil Turhan ile Çan EML öğrencileri ve diğer okulların öğrencileri dinledi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir