Sanatçılardan Kazdağları’na Destek!

08 Ekim 2019

Çanakkale Kirazlı’daki altın madeni projesine karşı yürütülen mücadeleyi destekleyen ortak açıklama yapıldı.

Ataol Behramoğlu, Müjdat Gezen, Cevat Çapan, Zeynep Oral, Süreyya Berfe, İsa Çelik, Cahit Berkay, Ercan Kesal ve Ahmet Ümit’in de aralarında olduğu bulunduğu 205 şair, yazar, müzisyen, ressam, fotoğraf sanatçısı ve oyuncunun imzasının yer aldığı metni, Mustafa Köz, Mecit Ünal ve Hayrettin Geçkin Kirazlı Balaban Tepesi’ndeki “Su ve Vicdan Nöbeti” alanında okudu.

Açıklamanın tam metni:

Yarın çok geç olmadan
Nerde bir dal kırılsa orda atar kalbimiz!
Kazdağları’nda Kirazlı’daki altın madeni projesi için kesilen 200 bin ağaç; toprağımızın, havamızın ve suyumuzun ne denli büyük bir tehlike altında olduğunu gösteriyor.
Salt Kirazlı’da değil, neredeyse Türkiye’nin her yanında kendisini açıkça gösteren bir doğa kıyımı var. Artvin-Cerrattepe, Uşak-Eşme-Kışladağ, İzmir-Efemçukuru, Turgutlu-Çaldağı, Fatsa, Munzur Dağı, Hasankeyf, Murat Dağı ve Balıkesir-İvrindi…
Hiç acımıyorlar.
Dağlar, ormanlar altın için öldürülüyor.
Irmaklarımız çürüyor, akarsularımız kokuşturuldu. Durmadan zehir soluyoruz. İçecek suyumuzu, soluk alacak havamızı tüketiyorlar…
Ormanlar, doğal ve yaban hayat yok oluyor…
Neden?
Hangi “değerli maden”, çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı yaşamından daha önemli?
Hangi zenginlik, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bu ülkenin doğal zenginliğinden daha öncelikli?
Biz diyoruz ki, topraklarımızın üstü “altın”dan değerlidir.
Dağlarımızı, ormanlarımızı, sularımızı, havamızı savunmak Türkiye’yi savunmaktır, insanımızı ve evrensel emeği savunmaktır.
Bir ülkeyi savunmak bütün dünyayı, insanlığı ve tüm doğayı savunmaktır.
Biz aşağıda imzası olanlar, dikili her ağacı, her dalı, her yaprağı, her çiçeği, her börtü böceği, kuşu, sürüngeni seviyoruz.
Geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi savunuyoruz.
Hiçbir kamu yararı bulunmayan, emperyalist maden şirketleri ve onların yerli ortaklarının kârlarına kâr katan “altın madeni projeleri” başta olmak üzere doğayı, toplumsal hayatımızı ve yarınlarımızı yıkıma uğratan tüm tasarılara derhal son verilmelidir.
Tüm dostlarımızı 12 Ekim’de Çanakkale’de, 26 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek mitinglere katılmaya ve destek vermeye çağırıyoruz.
#heryerkazdağları

Kazdağları Sanatçı Dayanışması

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir