Sarıbaş, Adalarda ve Eceabat’ta Yaşanan Sorunları Dile Getirdi

Sarıbaş, Adalarda ve Eceabat’ta Yaşanan Sorunları Dile Getirdi
01 Temmuz 2012

Cumhuriyet Halk Partili Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, son günlerde Eceabat’ta yaşanan adliyenin kapatılarak Çanakkale’ye bağlanmasına ilişkin karar ve Bozcaada ile Gökçeada’nın sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dile getirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 28 Haziran 2012 Perşembe günü birinci oturumda gerçekleştirdiği konuşmada Çanakkale’de yaşananları vurgulayan Cumhuriyet Halk Partili Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, özellikle Eceabat adliyesinin kapatılması ve Bozcaada ile Gökçeada’nın ulaşım sıkıntılarına değindi.

Çanakkale’nin ve Türkiye’nin 2 tane adası var, bunlar bademciklerimiz diye Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, “Başka adalarımız da yok. Tüm dünyada bu tür stratejik yerler, özellikle adaların, zor ulaştığı yerde devlet, ulaşımından, oradaki yargıdan altyapısına kadar her şeyini özellikle zarar etmesine rağmen karşılar ama görüyorum ki Türkiye elindeki 2 tane küçük adacığı yani bademciği olan, boğazın girişindeki adalardan bile, bunlardan ulaşımı zor olan, sağlık sorunlarını bile ulaşımda çözemeyen Bozcaada ilçemizde, HSYK tarafından yargının Çanakkale’ye bağlandığını görüyoruz. Yine burada önemli olan şu: Gerçekten, burada, hukukun üstünlüğü ve yargının gerçekten insanlara bir hizmet olduğu anlayışını verirken, bu adaların, bizim adalarımızın oradaki yaşayan insanların göz önüne alınmadığını yani 146’dan 44 tanesi düşürülerek ikinci bir kararla bu kadar 102’ye düşürülürken de gerçekten dünyanın neresine giderseniz gidin, o adalardaki yaşayan insanların, 10 kişi dahi olsa, orada hizmeti, orası stratejik anlamdaki hizmetlerin götürüldüğünü görürsünüz” dedi.

Öte yandan Eceabat’ta yaşanan adliyenin kapatılarak Çanakkale’ye bağlanmasına ilişkin karar, ile de düşüncelerini Mecliste dile getiren Sarıbaş, “Yine, bir başka ilçemiz Gelibolu Yarımadası. Orada tarihî, millî değerleri olan, gene adı üzerindeki yarımadada da HSYK tarafından oradaki adaletimizin Çanakkale’ye bağlandığını görüyoruz. Bu iki tane önemli yer var. Burada, bu ülkede, bu anlamda, oradaki vatandaşlarımızın bu kadar bol, ekonomisi genişleyen bir Hükûmet anlayışı içerisinde kalkındığını ifade eden AKP Hükûmetinin, bu adaların, buradaki 2 tane yargıcı, 1 savcıyı, parasını ödemekten mağdur mu olduğunu, bu anlamda karşılayamayacağını mı söylemek istiyorsunuz? Buradaki bunu göz ardı etmememiz gerekir. Bunlar normal boyutlarda? O adaların aslında özel statüsü de vardır. Normal bir ilçe anlayışı içerisinde değildir. O adalara bu özel statü içerisinde bakarken oradaki yargının kaldırılması, yargı ve adaletin daha zor koşullar içerisinde, gerçekten insanların zor ulaştığı yerde kaldırılması doğru mudur? Bunların gözden geçirilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

[Kaynak: Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir