Sarıbaş, Bakan Avcı’ya ‘Çanakkale Öğretmenevi’ni Sordu

Sarıbaş, Bakan Avcı’ya ‘Çanakkale Öğretmenevi’ni Sordu
08 Mayıs 2014

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ali Sarıbaş, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle “Çanakkale Öğretmenevi” ile ilgili soru önergesi verdi.

Sarıbaş önergesinde şu ifadelere yer verdi;

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile geçtiğimiz yıl camına “yıkım kararı nedeni ile tahliye edilmek üzere faaliyetimize son veriyoruz” yazısı ile birlikte faaliyetlerine son veren Çanakkale Öğretmenevi Restoran bölümünün tahliye işleminin ardından yıkılıp yerine depreme dayanıklı yeni Öğretmenevinin yapılacağı açıklamalarına karşın, aradan yaklaşık bir yıl geçmesine karşın bu güne kadar kapalı tutulan Çanakkale Öğretmenevi ile ilgili;
1) Depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yaklaşık bir yıl önce tahliye edilen Çanakkale Öğretmenevi yıkılarak, aynı yere yeni öğretmenevinin yapılacağı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
2) Çanakkale Öğretmenevinin aslında depreme dayanıklı olmasına karşın, burada içki içildiği gerekçesi ile depreme dayanıklı değildir iddiası ile tahliye edilerek boşaltıldığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
3) Yıkımına karar verilen halihazırdaki öğretmenevinin yerine yenisinin yapılması planlanan öğretmenevinin projesinin onaylandığı iddia edilmektedir. Projenin onaylandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise Çanakkale’ye yapılacak yeni öğretmenevi kaça mal olacaktır? Yapımı için ödenek ayrılmış mıdır?
4) Yıkılma işlemi gerçekleştirildikten sonra, yeni öğretmen evinin yapımına ne zaman başlanıp, öğretmenlerimizin hizmetine ne zaman sunulacaktır?
5) Ayrıca yeni öğretmenevi ile yeni kuralların da devreye sokulacağı, örneğin:
Yeni öğretmenevinde içki içilmeyeceği, tavla, satranç, okey gibi oyunların oynatılmayacağı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
6) Öğretmenevinin yerinin satılacağı veya kat karşılığı verileceği iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
7) Öğretmenevinin yeri satılacak veya kat karşılığı verilecek ise, yeni öğretmenevi yapılacak mıdır? Nereye?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir