Sarıbaş, Bakan Elvan’a ‘Çanakkale Viyadüğü’nü Sordu

Sarıbaş, Bakan Elvan’a ‘Çanakkale Viyadüğü’nü Sordu
08 Şubat 2014

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ali Sarıbaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle “Çanakkale Viyadüğü” ile ilgili soru önergesi verdi.

Sarıbaş önergesinde şu ifadelere yer verdi;

“Yaklaşık bir yıldan beri inşaatı devam eden, Çanakkale’yi İzmir’e bağlayan tek geçiş noktası olan “Çanakkale Viyadüğü” ile ilgili;
1) Çanakkale Viyadüğü’nün 120 cm çapında ve 30 metre
derinliğinde 485 adet kazıklardan oluşup, heyalan alanına kurulduğu ve çökme tehlikesi ile karşıkaşıya olduğu iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
2) İşin başlangıcında 50 kazık planlanarak çakılmış, bu kazıkların heyalan nedeni zarar görmesi sonucu, kazık sayısı 485’e çıkarılmış. İşin başında 50 kazık yeterli görülüp daha sonra kazık sayısının 485’e çıkarılmasının sebebi nedir? 50 kazığın hesabı neye göre yapılmıştır? Ne değişmiş de kazık sayısı 485’e çıkarılmıştır?
3) Planı dahi olmadığı iddia edilen Çanakkale Viyadüğü’nün taçlarına yük bindirilmemesi gerekirken tonlarca taş yığılarak yük bindirilerek pekçok mühendislik hatasının yapıldığı ve hiç gereği yokken, onlarca ton betonun boş yere dökülerek, gereksiz yere para harcandığı iddia edilmektedir. Bu iddalar doğru mudur?
4) Viyadüğün Çanakkale çıkışında çökmeler oluşarak, viyadüğün Çanakkale çıkışındaki ayağının hasar gördüğünü, bu durumu karayolları yetkililerinin bilmesine karşın, çöken alanın asfaltla doldurularak makyaj yapıldığı ve böylelikle sorunun gizlendiği iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
5) Viyadük çalışması dolayısı ile kapatıldığı iddia edlilen Çanakkale ile İzmir’i birbirine bağlayan ana yolun bir parçası olarak kullanılan Erenköy yolunu tekrar açmayı düşünüyor musunuz? Ne zaman?
6) Çanakkale Viyadüğü’nün başlangıçtaki maliyeti ne idi, kaça mal oldu? Maliyette artış oldu ise, aradaki fiyat farkının nedeni nedir? Gerksiz yere birçok harcama yapılarak, Karayollarının zarara uğratıldığı iddia eilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Gereksiz yere yapılan hacamalar nelerdir? Buna neden olanlardan hesap sorulmuş mudur?
7) Yukarıda dile getirilen pekçok iddianın, konunun uzmanı bilim insanları tarafından daha önceden fark edilip yetkililerin uyarılmasına karşın dikkate alınmadıkları iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Doğru ise pekçok aksaklığı önceden görüp de yetkililerin uyarılmasına karşın, gerekli önlemler almayarak, ileride telefisi mümkün olmayacak can ve mal kayıplarının sorumlusu kim olacaktır? Viyadük inşaatı ile ilgili bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir