Sarıbaş, Bayraktar’a 18 Mart Termik Santrali’ni Sordu

Sarıbaş, Bayraktar’a 18 Mart Termik Santrali’ni Sordu
03 Ekim 2013

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ali Sarıbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle 18 Mart Termik Santrali ile ilgili soru önergesi verdi.

Sarıbaş önergesinde şu sözlere yer verdi;

Çanakkale Çan ilçesinde bulunan 18 Mart Termik Santrali ile ilgili;

1) Çan Termik Santrali’nde son üç yıldır, yeteri kadar kireç taşı kullanılmadığı için baca gazı emisyon değerlerini aştığı, çevreye kükürt ve diğer zehirli gazlar saldığı, bu nedenle Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ceza kestiği iddia edilmektedir. Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Çan18 Mart Termik Santrali’ne ceza kesildiği iddiaları doğru mudur?

Doğru ise;

2) Olması gereken baca gazı emisyon değerleri nedir? Ceza kesilmesini gerektiren Tespit edilen bacagazı emisyon değerleri ne çıkmıştır?

3) Ceza kesilmesini gerektiren baca gazı emisyon değerlerinin, insan sağlığına ve çevreye vermiş olduğu olumsuz etkileri tespit edilmiş midir? Edildi ise ne gibi olumsuz etkileri tespit edilmiştir?

4) 18 Mart Termik Santral başta olmak üzere Çan’da hava kirliliği sürekli ölçülmekte midir? Son bir yıl içerisinde aylık bazda tespit edilen ölçüm değerleri nedir?

5) 18 Mart Termik Santrali,  son üç yılda çevreye yaydığı kükürt ve diğer zehirli gazlar nedeniyle sürekli ödediği para cezasını, baca gazı emisyon değerlerini düşürecek kireç taşından daha düşükmaliyette bulduğu için mi alışkanlık haline getirmiştir?

6) Ceza ödemeyi sürekli alışkanlık haline getirdiği anlaşılan18 Mart Termik Santrali, “para cezası ödeyerek” çevreye kükürt ve diğer zehirli gazlar salmaya, insan sağlığını tehdit etmeye ve çevreyi kirletmeye devam mı edecektir? İnsan sağlığı ve çevre kirliliği para ile ölçülebilir mi?

7) Çevresindeki meyve ağaçlarında hastalıkların baş gösterdiği, tarımda verimin düştüğü, çevre köylerin ve Çan Halkının sağlığını olmuşuz yönde etkileyen ve korkulu rüyası haline gelen 18 Mart Çan Termik Santrali’nin Çevreyi kirletmemesi, insan sağlığını tehdit etmemesi için, para ceza kesmenin dışında başka bir yaptırımı yok mudur?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir