Sarıbaş, Bayraktar’a Bayramiç?teki Çevre Kirliliği İddialarını Sordu

Sarıbaş, Bayraktar’a Bayramiç?teki Çevre Kirliliği İddialarını Sordu
26 Haziran 2013

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ali Sarıbaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Bayramiç’te bir hayvan çiftliğinin çevreye zarar verdiği iddiasıyla ilgili soru önergesi verdi.

sarıbaş, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

Çanakkale, Bayramiç İlçemiz Tülüler Köyü civarında bulunan bir hayvancılık işletmesi ile ilgili;

1) Bu, büyükbaş hayvan işletmesinin, hayvan dışkılarını kontrolsüz bir şekilde atarak çevreyi kirlettiği, hatta işletmeninkenarında bulunan, Karamenderes çayına boşalttıklarıiddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
2) Doğru ise bir tarafta çevre kirliliğine sebebiyet verirken, diğer taraftan Bayramiç ilçemizin içme sularının temin edildiği su kaynaklarının kirlenmesine sebep olacağı doğru mudur?
3) Doğru ise; bir taraftan çevremizi kirleten, diğer taraftan da halkımızın sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bu işletme ile ilgili ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır?
4) Çevredeki söylentilere göre bu firmanın korunduğu, herhangi bir yaptırımın uygulanmadığı, işletmenin sahibinin de AKP İktidarına mensup bir bakanın yakını olduğu, bu nedenleyetkililerin çekindiği ve bir şey yapamadığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
5) Doğru ise bu iddiaları araştırarak, çevreyi kirleten, halkın sağlığı ile oynayan ve bunu yaparken de bir bakanın yakını olduğunu iddia edilen işletme ve bu işletmeye yaptırım uygulamayan yetkililerle ilgili bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
6) Bahsi geçen hayvan çiftliğinin İnşaat Ruhsatı, İskan Ruhsatı ve İşletme Ruhsatı var mıdır? Var ise nereden ne zaman almıştır?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir