Sarıbaş: “Tarihi Evlerimizi Koruyalım”

Sarıbaş: “Tarihi Evlerimizi Koruyalım”
22 Kasım 2013

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ali Sarıbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Çanakkale merkez ve ilçelerinde bulunan tarihi evlerle ilgili soru önergesi verdi.

Ali Sarıbaş önergesinde şu ifadelere yer verdi;

Çanakkale İlimiz tarihi evler yönünden oldukça zengindir. Buna karşın, bakımsızlık ve ilgisizlikten, yıkılmakta, sayıları her geçen gün azalarak yok olmayla kaşı-kaşıya kalmaktadır.

Buna göre;

1) Oldukça zengin olduğu görünen bu tarihi zenginliklerimizin bu güne kadar bir envanteri çıkarılmış mıdır? Envanter çalışmaları yapıldı ise korunmaya değer kaç tane tarihi ev tespit edilmiştir?

2) Kayda değer bulunarak korunmaya layık bulunan evlerden bu güne kadar kaç tanesi restore edilerek yaşaması sağlanmıştır? Kalan evlerin, yıkılara yok olmasının önüne geçilerek, hayatta kalması için restorasyon çalışmaları yaptırmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız ne zaman başlatacaksınız?

3) İmkânsızlıklar nedeni ile restore edilemeyen “dokunsanız yıkılacak” durumdaki tarihi evlerimizin hak sahiplerine, tarihi evleri restore etmek amacı ile Bakanlığınız veya sponsorlar aracılığı ile uzun vadeli ve faizsiz kredi olanakları sağlanamaz mı? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?

4) Daha düne kadar içerisinde insanlarımızın yaşadığı, çocuklarımızın cıvıl-cıvıl koşturduğu önemli yaşam alanlarımız olan bu yerler restore edilerek, kültür varlığımız, tarihi zenginliklerimiz olarak, şehrimize kazandırılarak, turizmimizin hizmetine sunulamaz mı?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir